هولتر فشار خون چیست | کاربرد های هولتر فشار خون

هولتر فشارخون به روشی گفته می‌شود که فشارخون فرد، توسط دستگاه در طول یک شبانه روز کامل اندازه گیری می‌شود. این وسیله شامل دستگاه اندازه‌گیری فشار، بازوبند اندازه‌گیری فشار یا همان کاف، یک لوله و کیف نگهدارنده است. در انواع جدیدتر این دستگاه، لوله پلاستیکی بلند حذف‌شده و دستگاه اندازه‌گیری فشار نیز کوچک‌تر شده و روی کاف سوار شده‌است.

هولتر فشارخون نظارت بر فشار خون‌ ، فشار خون (BP) را طی یک دوره ۲۴ ساعته در حالیکه بیمار بیدار یا خواب است، ثبت می کند

اندازه و وزن دستگاه تقریبا دو برابر گوشی موبایل است و از زیر لباس به بیمار وصل می شود و برای سایرین به راحتی قابل دیدن نیست. هیچگونه محدودیتی در فعالیت های معمول نمیدهد و بدون محدودیت برای استفاده و انجام سایر فعالیت های فیزیکی و بدنی شما میباشد.

برخی موارد استفاده از هولتر فشارخون:

-تشخیص تغییرات فشار خون در شب
-بررسی تغییرات فشار خون در حین انجام کار های مختلف روزانه
-بررسی تاثیر داروها در طول 24 ساعت اتصال هولتر
-بررسی مقاوت فشار خون نسبت به مصرف دارو
-تصمیم در باره ی شروع دارو های مفید برای فشار خون های لب مرزی
-بررسی فشارخون در حین حاملگی

هولتر فشار خون به روشی گفته میشود که در آن دستگاه فشار سنجی ویژه  و مخصوص که توسط کامپیوتر پزشک برنامه ریزی می‌شود و در فواصل تعیین شده ( معمولا هر نیم ساعت در روز و هر یک و نیم ساعت به مدت 24 ساعت درحالیکه شما به فعالیت های معمول روزمره مشغول هستید فشار خون و ضربان قلب شما را اندازه گیری می‌کند. اندازه و وزن دستگاه تقریبا دو برابر گوشی موبایل است و از زیر لباس به بیمار وصل می شود و برای سایرین به راحتی قابل دیدن نیست. هیچگونه محدودیتی در فعالیت های معمول نمیدهد و بدون محدودیت برای استفاده و انجام سایر فعالیت های فیزیکی و بدنی شما میباشد.

Image
رسیدن به وزن نرمال:بر اساس مطالعات افراد دارای چربی اضافه(بخصوص در ناحیه شکم) بیش از دیگران به بیماری قلبی دچار می‌شوند . افزایش وزن منجر به بالا رفتن بار قلب ،افزایش کلسترول و بالا رفتن فشار خون و کاهش HDL خواهد شد . هم چنین چاقی خطر بروز دیابت را نیز افزایش می دهد.

شبکه های اجتماعی

اینستاگرام
لینکداین
فیسبوک
آپارات
توییتر

آدرس مطب دکتر پریسا مولایی متخصص قلب