آنژیوگرافی چیست | رگ ‌نگاری | آنژیو گرافی چه کاربردی دارد؟

آنژیوگرافی یا همون  رگ ‌نگاری به معنی پرتونگاری از رگهای خونی و پس از آن پر کردن آن‌ها از ماده ی حاجب  ، برای مشاهده و معاینه دقیق رگ هاست این روش برای تشخیص برخی از بیماری های مرتبط با سیستم اعصاب بدن مانند تومورهای آن به کار گرفته می شود .

انجام آنژیوگرافی در بیماران از طریق شریان دست و نیز کشاله ران امکانپذیر می باشدکه با استفاده از عکسبرداری، رگ های خونی را قابل دیدن می کند

با استفاده از آنژیوگرافی ، موارد زیر قابل تشخیص میباشد:

-بیماری نارسایی وریدی،بیماری عروق کرونر ،عروق محیطی ،عمق ترومبوز وریدی

در حین انجام آنژیوگرافی این امکان وجود دارد که از شما چند کار ساده خواسته شود که از جمله آن کارها میتوان به کشیدن نفس عمیق ، نفس خود را نگه دارید، سرفه کنید یا موقعیت دست خود را تغییر دهید اشاره کرد

                          آنژیوگرافی                               

آنژیوگرافی یا همون  رگ ‌نگاری  و به انگلیسی (angiography) به معنی پرتونگاری از رگهای خونی و پس از آن پر کردن آن‌ها از ماده ی حاجب (ماده کنتراست زا ) ، برای مشاهده و معاینه دقیق رگ هاست. این روش برای تشخیص پاتولوژی فضای داخلی لومن یا همون رگ‌های خونی است. این روش که نخستین بار توسط پزشکی پرتغالی به نام آنتونیو اگامونیش استفاده شد برای تشخیص برخی از بیماری های مرتبط با سیستم اعصاب بدن مانند تومورهای آن به کار گرفته می شود .

Image
رسیدن به وزن نرمال:بر اساس مطالعات افراد دارای چربی اضافه(بخصوص در ناحیه شکم) بیش از دیگران به بیماری قلبی دچار می‌شوند . افزایش وزن منجر به بالا رفتن بار قلب ،افزایش کلسترول و بالا رفتن فشار خون و کاهش HDL خواهد شد . هم چنین چاقی خطر بروز دیابت را نیز افزایش می دهد.

شبکه های اجتماعی

اینستاگرام
لینکداین
فیسبوک
آپارات
توییتر

آدرس مطب دکتر پریسا مولایی متخصص قلب