آیا ماسک فیلتر دارجلوی ذرات معلق هوا را میگیرد ؟

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

علیرغم داشتن یک دید مشترک در شهرهای آلوده، به ویژه در آسیا، تحقیقات جدید نشان می دهد که ماسک های صورت طراحی شده برای فیلتر کردن ذرات آلودگی ممکن است به همان اندازه موثر باشد که ادعا می شود.

تعریف آلودگی هوا

آلودگی هوا وجود یک یا چند آلوده کننده در هوای آزاد با کمیت ها، ویژگی ها و زمان ماند که برای زندگی انسان، گیاهان یا حیوانات و برای اموال مضر باشند و یا بطور غیر قابل قبولی مخل استفاده راحت از زندگی گردد.

عوامل اصلی آلودگی هوا

  • سوزاندن سوخت های فسیلی

دی اکسید گوگردی که از احتراق سوخت های فسیلی مثل زغال سنگ، نفت و سایر انتشار می شود یکی از عوامل اصلی آلودگی هوا است. آلاینده‌های ناشی از وسایل نقلیه شامل کامیون، اتومبیل، قطار، هواپیما باعث ایجاد آلودگی زیادی می شود. این سوخت ها همیشه مضر هستند اما ما از آن ها استفاده می کنیم تا نیازهای اساسی حمل و نقل روزانه‌مان را برآورده کنیم. اما، استفاده بیش از حد آن ها برای محیط زیست بسیار مضر است زیرا گازهای خطرناک ناشی از آن ها، باعث تخریب تدریجی آن می شود. مونوکسید کربن ناشی از احتراق نامناسب یا ناقص سوختی که از وسایل نقلیه آزاد می شود یکی دیگر از آلاینده های مهم همراه با نیتروژن اکسید است که از هر دو فرآیند طبیعی و انسانی تولید می شود.

  • فعالیت های کشاورزی

آمونیاکی که توسط محصولات مرتبط با کشاورزی ساخته می شود بسیار شایع می‌باشد و یکی از گازهای خطرناک در جو است. استفاده از حشره کش ها، آفت کش ها و کود در فعالیت های کشاورزی بسیار زیاد است. آنها مواد شیمیایی مضر را در هوا پخش می کنند و علاوه بر هوا می توانند باعث آلودگی آب نیز شوند.

 

  • گازهای خروجی کارخانه‌ها و صنایع

صنایع تولیدی مقدار زیادی مونوکسید کربن، هیدروکربن، ترکیبات آلی و مواد شیمیایی را در هوا پخش می کنند و به همین دلیل کیفیت هوا را کاهش می دهند. صنایع تولیدی را می توان در هر گوشه ای از زمین یافت و هیچ منطقه ای نیست که تحت تاثیر آن قرار نگرفته باشد. پالایشگاه های نفت نیز، هیدروکربن و سایر مواد شیمیایی آلوده دیگر را در هوا منتشر می کنند و همچنین باعث آلودگی زمین می شوند.

  • عملیات معدن

فعالیت های معادن، فرآیندی است که در آن مواد معدنی زیر زمینی با استفاده از تجهیزات بزرگ استخراج می شوند. در طول این فرآیند گرد و غبار و مواد شیمیایی در هوا پخش می شود و باعث آلودگی هوا می شود. این یکی از دلایلی است که مسئول بدتر شدن شرایط بهداشتی کارگران و ساکنین نزدیک آن است.

  • آلودگی هوای داخل محیط بسته

مواد پاک کننده خانگی و لوازم نقاشی، مواد شیمیایی سمی در هوا را ایجاد می کنند و باعث آلودگی هوا می شوند. آیا تا به حال متوجه شده اید که هنگامی که دیوارهای خانه خود را رنگ می کنید، بویی بوجود می آید که به معنای واقعی کلمه تحملش غیر ممکن است؟ این همانی است که استفاده مکرررش موجب بیماری های تنفسی می شود.

آیا ماسک فیلتر دارجلوی ذرات معلق هوا را میگیرد ؟

تعریف دیگری از آلودگي هوا عبارت‎ است از وجود هر نوع آلاينده اعم از جامد، مايع، گاز و يا تشعشع پرتوزا و غيرپرتوزا در هوا به تعداد و در مدت زمانيكه كيفيت زندگي را براي انسان و ديگر جانداران به خطر اندازد و يا به آثار باستاني و اموال خسارت وارد آورد

 

این تحقیق توسط یک تیم بین المللی محققان از Heriot-Watt و موسسه پزشکی شغلی در U.K. انجام شده است، این مطالعه اثربخشی انتخاب ماسک در پکن را ارزیابی کرد.

 

محققان با برآورد هایی مبنی بر این که آلودگی هوا باعث ایجاد 1،6 میلیون مرگ زودرس در چین در سال می شود، محققان همچنین میزان آلودگی هوا در پایتخت را مورد بررسی قرار دادند.

این تیم نه تست ماسک را خریداری کرد. همه نه ادعا می کردند که از مصرف کنندگان محافظت در برابر آلودگی های ذرات معلق محافظت می کنند که عمدتا از تخلیه خودرو و نیز احتراق سوخت و نیروگاه ها می باشد. همچنین به عنوان PM2.5 شناخته شده است، ذرات کوچک ذرات کوچک معلق در هوا اندازه گیری 2.5 میکرومتر و یا کوچکتر است، که، هنگامی که استنشاق، در ریه سپرده شده است. در مقایسه، موی انسان بین 50 تا 70 میکرومتر ضخامت دارد.

 

این تیم ابتدا برای هر موشک مؤثر در فیلتر کردن ذرات آلودگی با استفاده از اگزوز دیزل هوا در یک قسمت از مواد ماسک به مدت 30 دقیقه و اندازه گیری میزان ذرات و کربن سیاه در هر دو طرف آزمایش کرد.

سپس ماسک ها در 10 داوطلب آزمایش شدند که در معرض اگزوز دیزل در یک آزمایشگاه در حین انجام کارهای روزمره مانند صحبت کردن، نشستن، خم شدن و پیاده روی بودند.

 

نتایج نشان داد که ماسکها به طور قابل ملاحظهای در میزان کارایی آنها تغییری یافتند، با این کار تیم پیدا کرد که بسته به مادهی مورد استفاده برای ماسک، میانگین نفوذ ذرات و کربن از 0.26 تا 29 درصد متغیر بود.

 

آزمودن داوطلبان تفاوت بسیار بیشتری را نشان داد؛ تیم متوجه شد که متوسط نشت از ماسک ها از 3 تا 68 درصد به ازای هر سهم، در حالی که مشغول انجام وظایف محکم مانند نشستن بود.

 

هنگام انجام وظایف فعال، متوسط نشت از 7 درصد به 66 درصد رسید.

 

جان پروفسور چری افزود: "تنها یک ماسک دارای میانگین نشت کمتر از 10 درصد در هر دو آزمایش فعال و ماندگار بود."

اگر چه ماسک های خرده فروشی باید به استانداردهای محلی یا بین المللی گواهی شوند، نتایج نشان می دهد ماسک های صورت که در حال حاضر در بازار یافت می شوند، حفاظت کافی را ارائه نمی دهند.

 

گرچه اطلاعات کمی در مورد اینکه کدام محصول بهترین محافظت را ارائه می دهد، پروفسور چری پیشنهادات خاصی را ارائه می دهد. "اگر برای شما مهم است که از خود یا خانواده خود با ماسک محافظت کنید، بهتر است یکی را انتخاب کنید و یکی از آن ها را به محل کار منتقل کنید. برای ارزان ترین گزینه را انتخاب نکنید، انتخاب کنید که احتمالا بهترین کار را انجام دهید. "

برخی از راهکارهای مبارزه با آلودگی هوا

  • استفاده از حمل و نقل عمومی به جای ماشین شخصی
  • صرفه جویی در مصرف انرژی: در این صورت شما می توانید از تخریب محیط زیست با کاهش میزان سوخت های فسیلی که باید سوزانید، جلوگیری کنید.
  • درک مفهوم کاهش، استفاده مجدد و بازیافت: چیزهایی که دیگر برای شما استفاده ندارد را دور نیندازید. در حقیقت آنها را مجددا برای منظور دیگری استفاده کنید. برای مثال شما می توانید از شیشه های قدیمی برای ذخیره حبوبات استفاده کنید.
  • از دستگاه های کارآمد انرژی استفاده کنید: چراغهای کم مصرف نسبت به لامپ های قدیمی بسیار بهینه تر هستند، برق کمتری مصرف می کنند، عمرشان طولانی تر است و به کاهش مصرف انرژی کمک می کنند.

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

Image
رسیدن به وزن نرمال:بر اساس مطالعات افراد دارای چربی اضافه(بخصوص در ناحیه شکم) بیش از دیگران به بیماری قلبی دچار می‌شوند . افزایش وزن منجر به بالا رفتن بار قلب ،افزایش کلسترول و بالا رفتن فشار خون و کاهش HDL خواهد شد . هم چنین چاقی خطر بروز دیابت را نیز افزایش می دهد.

شبکه های اجتماعی

اینستاگرام
لینکداین
فیسبوک
آپارات
توییتر

آدرس مطب دکتر پریسا مولایی متخصص قلب