هولتر فشارخون چیست ؟ هولتر فشار خون چگونه کار میکند ؟

این مورد را ارزیابی کنید
(2 رای‌ها)

هولتر فشار خون به روشی گفته میشود که در آن دستگاه فشار سنجی ویژه  و مخصوص که توسط کامپیوتر پزشک برنامه ریزی می‌شود و در فواصل تعیین شده ( معمولا هر نیم ساعت در روز و هر یک و نیم ساعت به مدت 24 ساعت درحالیکه شما به فعالیت های معمول روزمره مشغول هستید فشار خون و ضربان قلب شما را اندازه گیری می‌کند. اندازه و وزن دستگاه تقریبا دو برابر گوشی موبایل است و از زیر لباس به بیمار وصل می شود و برای سایرین به راحتی قابل دیدن نیست. هیچگونه محدودیتی در فعالیت های معمول نمیدهد و بدون محدودیت برای استفاده و انجام سایر فعالیت های فیزیکی و بدنی شما میباشد.

هولتر فشار خون

هولتر فشار خون می تواند نوسانات غیر طبیعی فشارخون را تشخیص دهد زمانیکه فشارخون فقط در مطب پزشک بررسی می شود و تشخیص داده نمی شود. از دستگاه فشارسنج یا هولتر فشارخون برای نظارت بر فشارخون متحرک برای تعیین اینکه برخی از داروهای ضد فشارخون می توانند فشارخون بالا را کنترل کنند ، استفاده می شود. در بعضی موارد ، داروهای ضدفشار خون به طور موثری فشارخون را در طول روز و شب کنترل نمی کنند. پزشک ممکن است نیاز به تنظیم داروهای تجویز شده یا زمان مصرف دارو را بسته به الگوهای فشارخون بیمار داشته باشد. در موارد دیگر برای تثبیت فشارخون ممکن است مصرف بیش از یک دارو لازم باشد. نظارت بر فشارخون متحرک همچنین می تواند به پیش بینی احتمال بیماری های قلبی عروقی ( رگ های خونی در قلب) و مغزی عروقی (عروق خونی در مغز) مرتبط با فشار خون بالا و آسیب اندام کمک کند. این روش این امکان را به شما میدهد که در حالی که شما مشغول انجام فعالیت های روزانه خود هستید ، بطور مکرر فشارخون و ضربان قلب شما توسط دستگاه فشار سنج اتوماتیکی که در اختیار شما قرار دارد حالی بررسی و ثبت باشد.
تعداد دفعات بررسی فشار خون و ضربان توسط این دستگاه، با صلاح دید پزشک تنظیم میشود تا هولتر به کار خود برسد. معمولاً بررسی های هولتر هر نیم ساعت یا یک ساعت یکبار می باشد ( که البته در خواب تعداد کمتری صورت می پذیرد).

خوبی این مدل هولتر های سبک در این هست که هیچ گونه محدودیتی در فعالیت های افراد ایجاد نمی کند. طریقه استفاده از این دستگاه های به این شکل هست که قسمت لاستیکی آن روی باز و بسته شده و قسمت دیجیتال آن زیر لباس قرار می گیرد و قابل دیدن برای دیگران نمی باشد. دستگاه به مدت 24 ساعت همراه شخص بوده و وزن و اندازه آن تقریبا 2 برابر گوشی تلفن همراه معمولی می باشد.

با توجه به این که فشار خون ، در طول شبانه روز تغییرات مکرری دارد ، پزشک درصورت استفاده بیمار از این نوع دستگاه ( هولتر فشار خون ) میتواند اطلاعات دقیق تری از میانگین فشار خون بیمار در دسترس داشته باشد و میتواند نوسانات آن را در اختیار پزشک قرار دهد پس بنابراین تصمیم گیری پزشک در تشخیص و روش درمان ، بصورت دقیق تر و بهتر صورت می پذیرد. روش کارکرد دستگاه هولتر قلب بدین صورت است که دستگاه با دمیدن هوا در بازوبند از طریق لوله پلاستیکی و خالی کردن کردن تدریجی آن ، فشارخون را در فواصل معینی در طول روز و شب اندازه گیری می کند و از لحاظ سایز و اندازه ، به اندازه یک رادیو جیبی میباشد که میتوان هولتر فشارخون را به راحتی بر روی کمربند و کیف نیز نصب و حمل و نقل کرد. از لحاظی نیز هولتر فشار خون ممکن است موجب ناراحتی شود از این نظر که فشار ناشی از باد کردن مکرر کاف می تواند موجب درد در ناحیه بازو شود و کاف ممکن است پوست را تحریک کند و باعث خارش خفیف بر روی بازو شود که البته معمولاً خود به خود از بین می رود. بهتر است تمام اندازه گیری ها که از نتایج دستگاه به دست می آید را به همراه زمان را در یک دفترچه ، یادداشت کنید. این دستگاه تمام تغییرات را در حالت عادی و زمان مصرف دارو ثبت خواهد کرد . به این ترتیب پزشک شما به راحتی می تواند به بررسی وضعیت شما بپردازد البته که این دستگاه ها اکثراً امکان ذخیره کردن اطلاعات را دارند و پزشک متخصص میتواند از نتایج و آمارهای ذخیره شده در سیستم نیز اطلاعات مربوط به فشارخون و شرایط مصرف داروها را کنترل کنند.

فشارخون ماسکه
این وضعیت زمانی اتفاق می افتد که فشارخون بیمار در مطب پزشک طبیعی است، اما زمانی که بیمار در خانه است افزایش می یابد که در 20 درصد افرادی که برای فشارخون بالا درمان می شوند ، دیده می شود.


فشاری خون پایدار

فشار خونی که هم در مطب پزشک و هم در خانه بالا است و با افزایش احتمال آسیب به قلب و کلیه ارتباط دارد.
علاوه بر مزیت هایی که در مورد دستگاه هولتر فشارخون در این مطلب بررسی کردیم ، این نکته را نیز نمیتوان درنظر نگرفت که در زمان های  قبل تر ، در روش سنتی درحین چک کردن فشارخون خطای تکنیکی و انسانی فردی که آن را اندازه گیری می کند ، که در این مواقع سروصدا و مزاحمت های بیرونی و عدم همکاری مناسب کودک ، بی قراری و ترس و تغییرات لحظه به لحظه باعث اختلال در نمایش نتایج فشارخون افراد شود که روش بهتری که امروزه به سرعت در حال رواج است ، مانیتور 24 ساعته فشارخون (ABPM) است.

موارد استفاده از هولتر فشارخون


بیمارانی که فقط در مواقع خاصی مانند مطب پزشک فشار بالا دارند ولی در باقی موارد فشار بالایی ندارند.

میانگین گیری و بررسی دقیق نوسانات و تغییرات فشار خون طی 24 ساعت
تشخیص تغییرات فشار خون در شب
بررسی تغییرات فشار خون در حین انجام کار های مختلف روزانه
بررسی تاثیر داروها در طول 24 ساعت اتصال هولتر
بررسی مقاوت فشار خون نسبت به مصرف دارو
تصمیم در باره ی شروع دارو های مفید برای فشار خون های لب مرزی
بررسی فشارخون در حین حاملگی
بررسی فشار خون ماسکه (افرادی که علیرغم فشاربالا ، به دلایلی در مطب فشار خونشان نرمال می شود)
در مواردی که فشارخون تغییرات زیادی دارد و قابل کنترل کردن نیست.
پس با توجه به مواردی که ذکر شده و استفاده از هولتر فشار خون یا هولتر قلب در آن ها کمک رسان تشخیص دکتر هست هولتر قلب و هولتر فشارخون می تواند کمک شایان توجهی به تشخیص و درمان صحیح بیماران بنماید.

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

Image
رسیدن به وزن نرمال:بر اساس مطالعات افراد دارای چربی اضافه(بخصوص در ناحیه شکم) بیش از دیگران به بیماری قلبی دچار می‌شوند . افزایش وزن منجر به بالا رفتن بار قلب ،افزایش کلسترول و بالا رفتن فشار خون و کاهش HDL خواهد شد . هم چنین چاقی خطر بروز دیابت را نیز افزایش می دهد.

شبکه های اجتماعی

اینستاگرام
لینکداین
فیسبوک
آپارات
توییتر

آدرس مطب دکتر پریسا مولایی متخصص قلب