عکس عمل قلب

عمل قلب چیست ؟

جراحی قلب شاخه‌ای از علم جراحی است که توسط جراح قلب بر روی قلب و عروق بزرگ انجام می‌شود. این عمل می تواند برای درمان بیماری ها و مشکلات مختلف قلبی مورد استفاده قرار گیرد. پیوند قلب نیز یکی از اعمال جراحی قلب محسوب می‌شود.
عکس عمل قلب

اتاق عمل

عکس اتاق عمل

عمل قلب باز

عکس عمل قلب باز

عمل قلب بسته

عکس عمل قلب بسته
اتاق عمل جراحی قلب
مکانی استریل در بیمارستان که فقط جهت کارکنان بخش استریل و تیم جراحی طراحی شده‌است. در سال‌های اخیر با پیشرفت فناوری و پدیده‌های نو شاهد تغییراتی در نوع نگرش نسبت به معماری، فضای فیزیکی، مدیریت، تجهیزات و وسایل پزشکی و کارکنان اتاق عمل بوده‌ایم. این تغییرات نیز پی‌آیندی از دگرگونی در روش‌های بیهوشی از جمله پیشرفت بیهوشی موضعی و به‌کارگیری داروهای کوتاه اثر و روش‌های عمل جراحی، سود جستن از روش‌های کمتر تهاجمی و اقتصاد درمان بوده که آن نیز به نوبه خود بر مدت حضور بیماران در اتاق عمل تأثیرگذار بوده است.
از جمله محورهای مهم بحث پیرامون اتاق عمل می‌توان از فضای فیزیکی و معماری (پوشش، تهویه، ارتباط بین بخشی)، تجهیزات و وسایل، کارکنان، قوانین و مقررات حاکم، مدیریت اتاق‌های عمل، اخلاق پزشکی، کنترل عفونت، آموزش، خطاهای پزشکی، استفاده از داروها و فرآورده‌های خونی، اقتصاد درمان در اتاق عمل، ارتقاء کیفیت و پایش شاخص‌ها نام برد.

فضای فیزیکی اتاق عمل
  • اکنون تحولی که در شناخت مسائل بهداشتی و ظهور روش‌های جدید مراقبت بر بسته‌بندی زباله‌ها و لوازم استریل پدید آمده است، موجب به‌کارگیری تکنیک‌های ویژه ورود و خروج شده است. اتاق‌های عمل با درهای دوطرفه از هم جدا می‌شوند و فقط تیم جراحی اجازه ورود و خروج به این محدوده را دارد.
  • طرح و بنای اتاق عمل در همه بیمارستان‌ها یکسان نیست و نمی‌توان از یک نقشه و طرح مشخص جهت ساختن اتاق عمل در همه بیمارستان‌ها استفاده نمود.
  • اتاق‌های عمل برای سهولت دسترسی همه بخش‌ها به آن، باید در طبقات میانی ساختمان اصلی گنجانده شود.
  • بخش اتاق عمل، کاملاً بسته و ایزوله بوده و در مسیر رفت و آمد با دیگر بخش‌ها قرار نگیرد.
  • ورود اشخاص به اتاق عمل که از رختکن عبور نکرده‌اند غیر مجاز است و وجود منطقه‌ای به عنوان پیش‌ورودی برای انتقال لوازم و ابزار ضروری به نظر می‌رسد.
  • جهت مواجهه با قطع شدن برق، مجموعه اتاق عمل به سیستم اورژانس روشنایی یا ژنراتور اضطراری مجزا از سایر قسمت‌های بیمارستانی مجهز باشد.
  • دیوار اتاق عمل باید نیمه مات و به رنگ سبز یا آبی روشن و قابل شستشو در نظر گرفته شود.
  • کف اتاق عمل باید ضد الکتریسیته و با قابلیت شستشو بوده و مقاومت در برابر مواد شیمیایی را داشته باشد.
  • حداقل ارتفاع کف تا سقف اتاق عمل ۳ متر می‌باشد. پوشش سقف باید آکوستیک (گیرنده اصوات) بوده و قابلیت شستشو داشته باشد.

  محدوده‌های اتاق عمل

 • منطقه غیر استریل یا آلوده:بوسیله خط قرمز از منطقه استریل مجزا می‌شود.
 • منطقه تمیز : این بخش توسط راهرو به اتاق عمل متصل می‌شود.
 • منطقه استریل:فقط پرسنل اتاق عمل و کلیه کسانی که لباس مخصوص اتاق عمل دارند و در حالی که ماسک بر دهان دارند، می‌توانند در این مکان حضور داشته باشند. در این منطقه اعمال جراحی صورت می‌گیرد و باید تلاش گردد که کمترین میزان آلودگی به این مکان وارد شود.

قانون و اصل خط قرمز اتاق عمل

 • این قانون بیانگر آن است که بعد از خط قرمز مشخص شده فقط اعضای تیم جراحی و کارکنان اتاق عمل حق عبور داشته و افراد عادی اجازه ورود به منطقه تمیز یا منطقه استریل را ندارند.

موزیک در اتاق عمل

 • موزیک می‌تواند سبب آرامش روانی برای بیمار و عاملی محرک برای تیم جراحی باشد.
یکی از اجزاء مهم در اتاق عمل، اتاق ریکاوری است که از نظر استقرار نسبت به سایر قسمت‌های اتاق عمل و مساحت برای هر تخت و نیز دسترسی بسیار مهم است.
 "اتاق عفونی" نیز که می‌توان گفت در اکثر اتاق‌های عمل محلی برای آن در نظر گرفته نشده است با در نظر گرفتن اهداف خاص ضرورت دارد.

کارکنان و رفتار شان در اتاق عمل


کارکنان و رفتار شان در اتاق عمل
 

کارکنان اتاق عمل

 • در اتاق عمل مشارکت کارکنان در رده‌های مختلف و گرایش‌های گوناگون برای انجام بیهوشی و عمل جراحی لازم و ضروری است.
 • متخصص بیهوشی و جراح مسؤول حفظ ایمنی بیمار هستند و هر یک در چارچوب تخصصی خود در قبال بیمار مسؤولیت دارند که در این میان نقش متخصص بیهوشی بارزتر و نمایان‌تر است و عامل تعیین‌کننده‌ای در راهبری و مدیریت اتاق عمل محسوب می‌شود.
 • سرپرستار یا سوپروایزر اتاق عمل نیز از این نظر که می‌تواند عضو ثابت بخش اتاق عمل باشد بر کلیه امور نظارت و مدیریت دارد.
 • نکته ای که حائز اهمیت است تعداد کارکنان در رده‌های مختلف با تعداد عمل و طول عمل تناسب داشته باشد.
رفتار در اتاق عمل
 • آموزشِ کارکنان بخش اتاق عمل جزء اساسی در حفظ پویایی و انطباق الگوی رفتاری با یافته‌ها و علوم روز است.
 • مقاوم بودن در برابر استرس
 • درک نیازهای مددجو در پیش و پس از عمل جراحی

تجهیزات اتاق عمل


تجهیزات اتاق عمل

دستگاه بالون پمپ داخل آئورتی

بالون پمپ داخل آئورتی(IABP)وسیله ای جهت افزایش جریان خون عضله قلب و کاهش بار قلبی از طریق فرایند «کانترپالسیشن» می باشد. خونرسانی قلب در مرحله دیاستول، بدلیل برگشت خون (backflow) ازسمت آئورت به قلب از طریق عروق کرونر صورت میگیرد.

دستگاه پمپ قلب ریوی

ماشین قلب و ریه بطور کلی شامل یک پمپ (به جای قلب) و یک دستگاه اکسیژن ده (به جای ریه ها) است.
در طی عمل جراحی قلب باز (مثل؛ جراحی دریچه ها یا پیوند عروق قلب) ماشین قلب و ریه، کار قلب و ریه بیمار را بر عهده دارد. این ماشین در حین عمل جراحی قلب، به این عضو  اجازه خالی بودن از خون و ضربان را می دهد تا جراحان بتوانند عمل های جراحی پیچیده قلب را بدون مزاحمت، ضربان قلب و خونریزی انجام بدهند در بعضی موارد نیز واحد بای پس قلبی ریوی، برای اکسیژن رسانی غشایی فوق مادی در بیماران با سندرم وقفه تنفسی و یا عملکرد ناکافی تنفسی استفاده می شود که از نتایج پنومونی و یا استنشاق دود هستند

دستگاه ABG ( گاز خون شریانی )

آزمایش گاز خون شریانی یا به اصطلاح ABG در پزشکی، به آزمایشی گفته میشود که بر روی نمونه خون گرفته شده از سرخرگ (شریان) رادیال انجام شده و طی آن، میزان فشار اکسیژن محلول در خون و همچنین PH خون محاسبه میگردد. برخلاف اکثر آزمایشهای خونی، که نمونه خون از سیاهرگها گرفته می‌شود، نمونه این آزمایش از خون سرخرگی بدست می‌آید. در این آزمایش، اکسیژنی که در خون، از ریه‌ها به بافتهای بدن حمل می‌گردد، همچنین دي‌اکسيد کربني که از سلولهاي بدن توليد شده و توسط خون به ريه‌ها، کليه‌ها و کبد منتقل مي‌گردد، اندازه‌گيري مي‌شود. نمونه گيري توسط سرنگ نازک و ويژه و توسط پزشک و يا پرستار ماهر بايد انجام شود. معمولا نمونه خون از شريان راديال در ناحيه مچ دست تهيه ميشود.

دستگاه act

در جراحی قلب باز جهت انجام بای پس قلبی ریوی به علت تماس خون بیمار با یک سیستم خارجی احتمال لخته شدن خون حتمی است، لذا تزریق هپارین به بیمار قبل از شروع عمل ضروری است. تست انتخابی جهت تعیین کفایت هپارین تزریق شده،(Activated clotting time) ACT می باشد

دستگاه ابلیشن

پزشکان متخصص الکتروفیزیولوژی قلبی جهت تصحیح برخی از آریتمی (نا منظمی) های قلب از روش های ابلیشن یا سوزاندن کانون های تولید کننده آریتمی استفاده میکنند. این دستگاه جهت بیمارانی که ریتم قلبی آن ها AF می باشد و تواما دچار اختلالات دریچه ای خصوصا دریچه ی میترال هستنر مورد استفاده قرار می گیرد .

متخصصان قلب و عروق

متخصص و جراح قلب چه ویژگی هایی باید داشته باشد ؟
متخصصان قلب و عروق، پزشکانی هستند که کارشان تشخیص و درمان بیماری ها و شرایط قلب و رگ های خونی و سیستم قلب و عروق می باشد. به فردی که مهارت جراحی را دارد، جراح می گویند. او در اتاق عمل جراحی ای که در تخصصش است را انجام می دهد. جراحی ها انواع مختلفی دارند از جمله جراحی قلب، جراحی مغز و اعصاب، جراحی زنان و زایمان، جراحی زیبایی و … که هر کدام را جراح متخصص آن انجام می دهد.
جراحی قلب شاخه‌ای از علم جراحی است که توسط جراح قلب بر روی قلب و عروق بزرگ انجام می‌شود.
 1.  علاقه و دانش در حوزه پزشکی، آناتومی و فیزیولوژی
 2.  به روز نگه داشتن اطلاعات و مهارت های خود
 3.  مهارت های ارتباطی خوب
 4.  توانایی آرامش بخشیدن به بیماران و جلب اعتماد و اطمینان آنها
 5.  مهارت های مدیریت و رهبری به خصوص در مورد پرسنل اتاق عمل
 6.  توانایی تحمل فشار کاری و تصمیم گیری صحیح و سریع
 7. توانایی کار مطابق با بالاترین استانداردهای حرفه ای
 8. هماهنگی زیاد بین دست و چشم
 9. توانایی آموزش و نظارت بر کار کارکنان
جراح که پزشک دارای تخصص یا فوق تخصص است، معمولا در بیمارستان ها و کلینیک های دولتی و خصوصی مشغول به کار است. البته جراحان اکثرا مطب شخصی دارند و در روزهایی از هفته در بیمارستان و کلینیک بوده و عمل های جراحی را انجام می دهند.

انواع عمل قلب :

عمل قلب بسته
عمل قلب بسته
این نوع جراحی که بدون استفاده از ماشین قلب و ریۀ مصنوعی (Cardiopulmonary bypass) و با چشم بسته و بدون دید جراح و در روی قلب در حال ضربان صورت می گیرد
عمل قلب باز
عمل قلب باز
عمل قلب باز  نوعی جراحی است که قفسه سینه را باز می کنند و  بر روی     عضلات، دریچه ها و یا رگ های خونی قلب عمل جراحی را انجام می دهند

عمل قلب باز چیست ؟

این جراحی، گاهی جراحی قلب سنتی نیز نامیده می شود.جراحی قلب باز هر گونه روش جراحی است که در آن جراح قفسهٔ سینه را به منظور جراحی بر روی قلب ، باز می‌کند. این عمل می‌تواند برای درمان بیماری‌ها و مشکلات مختلف قلبی مورد استفاده قرار گیرد. بیماری‌های قلبی که معمولاً توسط جراح قلب انجام می پذیرد.
معمولاً کسانی که جراحی قلب باز میشوند بیمارانی میباشند که درمان آنژیوپلاستی برای انها خوب نبوده هست.
چه موقع باید عمل قلب باز انجام شود
زمانی عمل قلب باز مورد نیاز است که پیوند عروق کرونر برای افراد مبتلا به بیماری قلبی عروقی ضروری است. یک پیوند بای پس عروق کرونر ممکن است برای افراد مبتلا به بیماری عروق کرونر قلب لازم باشد.
بیماری عروق کرونر قلب زمانی رخ می دهد که رگهای خونی که خون و اکسیژن را به عضله قلب فراهم می کنند، باریک و سخت گردند. این حالت اغلب سخت شدن شریان ها نامیده می شود.این سخت شدن زمانی رخ می دهد که مواد چرب به شکل یک پلاک بر روی دیواره های عروق کرونر رسوب می کنند. این پلاک شریان ها را باریک ساخته، و حرکت خون از طریق آن را دشوار می سازد. هنگامی که خون نتواند به درستی به قلب جریان یابد، حمله قلبی ممکن است رخ دهد
 • برطرف کردن نقص هایی که در عملکرد قلب به وجود آمده است
 • تعویض دریچه های قلب که دچار مشکل شده اند
 • آنژیو پلاستی (بازکردن عروق قلب)
 • پیوند قلب
 • جراحی بای پس
 • ترمیم نقص مادرزادی قلبی در نوزادان
 • برطرف کردن انسداد شریان های منتهی به قلب

شرایط قبل از عمل قلب باز

قبل از عمل قلب باز باید آمادگی  های خاصی انجام داد. این قادامات به دلیل شرایط جسمی و سابقه بیماری های زمینه ای دیگری نیاز به زمان دارد.
این اقدامات شامل : آزمایشات خون و عکس قفسه سینه اسپیروتری یا تست تنفس و سونوگرافی داپلر و اکو و آزمایشهای تنفسی و سایر اقدامات درمانی در بخش بستری برای بیمار انجام میشود
موارد مهم بعدی :
 • غلبه بر ترس هایی که در مورد عمل جراحی وجود دارد : برای کاهش این ترس می توانید با پزشک خود صحبت کنید. صحبت های او می تواند اطلاعات شما را افزایش و ترس شما را کاهش دهد.  حتی می توانید از افرادی که قبلا تحت این عمل قرار گرفته اند سئوال کنید و اعتماد به نفس بالاتری بدست آورید.
 • آگاهی از چگونگی انجام عمل  اگر فرد بیمار قبل از عمل جراحی، از چگونگی انجام عمل قلب باز آگاهی پیدا کند، راحت تر می تواند بر استرس روز عمل غلبه کند. 
 •  آماده شدن برای جراحی و بستری شدن در بیمارستان  :  بستری شدن در بیمارستان برای انجام عمل جراحی قلب باز معمولا حدود یک هفته به طول می انجامد.  اگر فرد بیمار عادت به مصرف سیگار دارد، باید طبق دستور پزشک چند روز قبل از عمل جراحی آن را ترک کند تا خطر ابتلا به لخته شدن خون و یا دیگر عوارض مصرف سیگار دامن گیر او نشود و دوره نقاهت او به سرعت طی شود. اگر قادر به ترک سیگار نیستید، باید از روش های جایگزین سیگار استفاده شود.

عمل قبل باز چگونه صورت می گیرد ؟

طبق گفته مؤسسات ملی سلامت، پیوند عروق کرونر قلب (CABG)، سه تا شش ساعت طول می کشد و طی مراحل زیر، عمل قلب باز انجام می شود:
به بیمار بیهوشی عمومی داده می شود تا در طول عمل جراحی به خواب رفته و دردی را حس نکند.
جراح بر روی سینه برش هایی به اندازه  8 تا 10 اینچ ایجاد می کند.
جراح، تمام یا بخشی از قفسه سینه بیمار را باز می کند تا به قلب دسترسی پیدا کند.
به محض مشاهده قلب، بیمار به دستگاه بای پس قلب و ریه متصل می شود. این دستگاه خون را از قلب خارج کرده و به جراح اجازه می دهد تا بتواند به جراحی ادامه دهد. در برخی از روش های جدیدتر، از این دستگاه استفاده نمی کنند.
جراح از یک رگه یا شریان سالم برای ایجاد یک مسیر جدید در اطراف آئورت مسدود شده استفاده می کند.
جراح قفسه سینه را با سیم می بندد و این سیم در داخل بدن باقی می ماند.
برش اصلی بخیه می خورد.
گاهی اوقات از ورقه های سرامیکی برای کسانی که در معرض خطر بالایی هستند، مانند افرادی که چندین عمل جراحی داشته اند یا سن زیادی دارند، استفاده می شود. ورقه های سرامیکی زمانی استفاده می شود که قفسه سینه را با ورقه های تیتانیوم کوچکی پس از عمل جراحی دوباره به یکدیگر پیوند می دهند.

عوارض و مزایا عمل قلب باز

عوارض جراحی قلب چند نوع هستند؛ بعضی از آنها حین عمل و بعضی از آنها بعد از عمل اتفاق می افتند. البته ممکن است عوارض دیررس هم دیده شود، یعنی وقتی که بیمار برای دوران نقاهت در منزل به سر می برد ولی هر چه بیشتر از روز عمل جراحی فاصله می گیریم، خطرهای تهدیدکننده سلامت بیمارانی که جراحی شده اند نیز کمتر می شود.
 • سکته قلبی هنگام عمل جراحی

     3 درصد از بیماران حین عمل جراحی دچار سکته قلبی میشوند. بالا رفتن بعضی از آنزیم هاي خاص نشان دهنده بروز سته قلبی در مریض, حین عمل جراحی هست.
 •  سکته مغزی هنگام عمل جراحی

     هنگام عمل جراحی, روی شریان یا رگ آئورت دستکاری هایي انجام میگیرد. به همین علت ممکن هست ذراتی از آترواسکلروز حرکت کند و به مغز برسد. حرکت این ذرات داخل مغز ممکن هست باعث آمبولی شود که منجر به سکته مغزی خواهد شد. گاهی علت این عارضه, پایین آمدن فشار خون مریض در طول عمل جراحی هست, به ویژه کسانی که قبل از عمل جراحی فشار خون بالا داشته اند.  

نارسایی کلیه


     عارضه بعدی در بیمارانی که تحت عمل جراحی قلب باز قرار گرفته اند، نارسایی کلیه است. گاهی نارسایی کلیه شدید است و بیمار به دیالیز نیاز دارد. احتمال مرگ و میر در این گروه از افراد بسیار بالاست و عامل خطر در چنین بیمارانی سن بالا، ابتلا به دیابت، اختلال در سطح کراتینین قبل از عمل جراحی و نارسایی قلبی است.
 •  خونریزی بعد از عمل جراحی 

    هنگام عمل جراحی درن هایی در ناحیه جراحی قرار داده می شود تا ترشحات را خارج کند. اگر ترشحات از یک مقداری بیشتر باشد نشان دهنده این است که از خلال پیوندها نشت خون وجود دارد؛ یعنی پیوند به خوبی انجام نگرفته است.
 •  سرفه 

    یکی از عوارض شایع که ممکن است مدت زیادی طول بکشد، سرفه است. حین جراحی ریه ها روی هم می خوابد و عمل تبادل هوا با دستگاه انجام می شود. برای این که ریه ها بتوانند عملکرد دوباره خود را از سر گیرند، دستگاه هایی برای بهبود تنفس به بیماران داده می شود تا بتوانند عمل دم را با آن انجام دهند. این کار کمک می کند ریه ها باز شوند. علت عمده سرفه های مکرر بیمار باز نشدن ریه هاست. استفاده از دستگاه باید در خانه نیز ادامه یابد. اگر سرفه ها کمتر نشوند و به خصوص هنگامی که بیمار دراز می کشد، شدت یابند ممکن است به علت تجمع مایع داخل ریه باشد. در این مواقع حتما باید بیمار را به پزشک متخصص ارجاع داد. 

  درد جناغ و ستون فقرات 

    در جراحی قلب باز ابزاری استفاده می شود تا بتوان جناغ سینه را حدود 15-10 سانتی متر باز کرد. این روند یعنی فشار روی جناغ برای باز شدن، علاوه بر استخوان جناغ به ستون فقرات بیمار هم فشار وارد می کند. بهت همین دلیل بسیاری از بیماران بعد از عمل علاوه بر درد جناغ سینه از درد ستون فقرات نیز شکایت می کنند.
 •  تورم پا 

    عروق وریدی از پای بیمار برداشته می شود. این وریدها قبل از عمل جراحی، وظیفه تخلیه خون از پا را بر عهده داشتند. البته با برداشتن وریدها، وریدهای جایگزین وجود دارد ولی تا شکل گیری دوباره و قوی تر شدن آنها برای اینکه بتوانند خون را به خوبی منتقل کنند، ممکن است در همان پا تورم ایجاد شود. برای برطرف کردن یا کاهش دادن این مشکل بیماران، جوراب هایی تجویز می شود که فشار مثبت ایجاد کند و از تجمع خون وریدی داخل پا جلوگیری شود تا وریدهای جدید شکل بگیرند و قطورتر شوند و بتوانند خون را بدون مشکل منتقل کنند.
مراقبت های بعد از عمل جراحی قلب باز
مراقبت های بعد از جراحی باز قلب بسیار مهم است تا بیمار دوره نقاهت و درمان خود را به خوبی طی کند.
 •  مراقبت از زخم 

    محل برش جراحی در ناحیه سینه  وهم چنین زخم های ساق پا مستعد عفونت هستند. برای پیشگیری از عفونت ضرورت دارد محل جراحی حتی الامکان خشک و تمیز نگهداشته شود، ازخاراندن زخم اجتناب نمایید چون سبب آسیب دیدن و عفونی شدن زخم می شود.
 •  خواب و استراحت 

    هنگام استراحت و خواب باید به پشت بخوابید و از خوابیدن به پهلو حداقل شش هفته خودداری شود تا از فشار به قفسه سینه جلو گیری شود.
    از ایستادن یا نشستن در یک وضعیت برای مدت طولانی بپرهیزید .
    برای کنترل بی خوابی که  پس از جراحی شایع است، با تجویز پزشک معالج داروی خواب آور مصرف کنید و از خوردن مواد محرک و کافئین دار مثل قهوه و چای زیاد و نوشابه ها پرهیز نمایید.
 •  فعالیت و ورزش 

    فعالیت فیزیکی را بتدریج شروع کنید و درصورت تحمل طول مدت تحرک را بیشتر کنید.
    راه رفتن و پیاده روی تا حدی که سبب خستگی و درد نشود بصورت روزانه روی زمین صاف و هموار در هوای آزاد که خیلی گرم و خیلی سرد نباشد ، انجام شود.
    یک الی شش هفته  بعد از ترخیص می توانید کارهای سبک را انجام دهید .
    از حرکات چرخشی در بازوها و حرکات بالای سر و دور شدن زیاد دو بازو و هر گونه فشار روی سینه پرهیز نمایید.
    از بالا و پایین رفتن زیاد از پله ها در هفته های اول خودداری نمایید.
 •  حمام و نماز 

درصورتی که محل بخیه ها خشک و بدون ترشح باشد استحمام بلامانع است .
    طول مدت استحمام کوتاه و با همراه باشد.
    در حمام روی صندلی بنشینید.
    ازکشیدن لیف و کیسه روی محل زخم پرهیز شود.محل بخیه را با آب ولرم و شامپوی بچه ملایم شستشو دهید .
    جهت خواندن نماز تا حداقل دو ماه از میز و صندلی استفاده کنید.
   
 •   از هوای آلوده و سنگین اجتناب نمایید 

   

عمل قلب بسته چیست ؟


جراحان استخوان های سینه را نبریده و از بین دنده ها عمل را انجام می دهند که این برای بسیاری از افراد به درد کمتر و بهبودی سریعتر منجر می شود.
در روش جراحی بسته قلب جراح ممکن است نسبت به جراحی باز، از برخی قسمت های قلب دیدی بهتر داشته باشد. همانند جراحی باز قلب، برخی روند های درمانی جراحی بسته می توانند نیازمند متوقف ساختن موقت قلب و هدایت کردن جریان خون از قلب به سمت دستگاه قلبی ریوی باشند.

چه موقع باید عمل قلب بسته انجام شود ؟
روندهای درمانی جراحی بسته قلب می توانند شامل موارد زیر شوند:
 • ترمیم و تعویض دریچه میترال
 • ترمیم و تعویض دریچه سه لختی
 • تعویض دریچه آئورت
 • نقص دیواره بین دهلیزی و بستن سوراخ بیضی باز
 • جراحی نقص دیواره دهلیزی بطنی
 • عمل maze جهت درمان فیبریلاسیون دهلیزی
 • عمل بای پس عروق کرونری قلب
 • برداشتن ورید صافن جهت عمل جراحی بای پس عروق کرونری قلب
شرایط قبل از عمل قلب بسته
پزشک و تیم درمان در ارتباط با نگرانی هایی که بیمار می تواند راجع به عمل جراحی بسته قلب داشته باشد با یکدیگر تبادل نظر می کنند. پزشک یا عضو دیگری از تیم درمان می تواند با بیمار در ارتباط با دستورالعمل هایی از پیش تهیه شده و دیگر اطلاعاتی که باید قبل از عمل مد نظر قرار گیرند صحبت کند. ممکن است فرد نیاز به تراشیدن مو های خود در محلی که عمل قرار است انجام شود داشته باشد. بیمار باید قبل از پذیرش در بیمارستان جهت جراحی، با خانواده خود در ارتباط با بستری در بیمارستان و کمک هایی که هنگام بازگشت به خانه ممکن است نیاز داشته باشد صحبت کند.
این اقدامات شامل : آزمایشات خون و عکس قفسه سینه اسپیروتری یا تست تنفس و سونوگرافی داپلر و اکو و آزمایشهای تنفسی و سایر اقدامات درمانی در بخش بستری برای بیمار انجام میشود
موارد مهم بعدی :
 • غلبه بر ترس هایی که در مورد عمل جراحی وجود دارد : برای کاهش این ترس می توانید با پزشک خود صحبت کنید. صحبت های او می تواند اطلاعات شما را افزایش و ترس شما را کاهش دهد.  حتی می توانید از افرادی که قبلا تحت این عمل قرار گرفته اند سئوال کنید و اعتماد به نفس بالاتری بدست آورید.
 • آگاهی از چگونگی انجام عمل  اگر فرد بیمار قبل از عمل جراحی، از چگونگی انجام عمل قلب باز آگاهی پیدا کند، راحت تر می تواند بر استرس روز عمل غلبه کند. 
 •  آماده شدن برای جراحی و بستری شدن در بیمارستان  :  بستری شدن در بیمارستان برای انجام عمل جراحی قلب باز معمولا حدود یک هفته به طول می انجامد.  اگر فرد بیمار عادت به مصرف سیگار دارد، باید طبق دستور پزشک چند روز قبل از عمل جراحی آن را ترک کند تا خطر ابتلا به لخته شدن خون و یا دیگر عوارض مصرف سیگار دامن گیر او نشود و دوره نقاهت او به سرعت طی شود. اگر قادر به ترک سیگار نیستید، باید از روش های جایگزین سیگار استفاده شود.
عوارض و مزایای عمل قلب بسته
همانند عمل قلب باز ،  عمل قلب بسته نیز دارای عوارض مشابهی است که باید به آن توجه کرد :
 • سکته قلبی هنگام عمل جراحی
 
 
 • خونریزی بعد از عمل جراحی
 • سرفه
 •   ضربان غیرعادی قلب (آریتمی)
    از مزایای عمل قلب بسته میتوان به موارد زیر اشاره کرد :
 •  آسیب و درد کمتر
 • از دست دادن خون کمتر
 • خطر عفونت کمتر
 • زمان بستری کمتر، بهبود سریعتر و بازگشت زودتر به فعالیت های عادی
 •     جای زخم ها کوچک تر بوده و کمتر توجه را به خود جلب می کنند.
مراقبت های بعد از عمل جراحی قلب بسته
پزشک در ارتباط با زمانی که بیمار می تواند به فعالیت های روزانه مانند کار کردن، رانندگی و ورزش کردن باز گردد دستورالعمل هایی را به بیمار ارائه می دهد. بیمار باید درجلساتی که جهت ملاقات با پزشک در آینده برنامه ریزی شده اند شرکت کند. همچنین ممکن است بیمار چندین آزمایش جهت ارزیابی و پایش وضعیت خود نیز انجام دهد. احتمال دارد پزشک دستورالعمل هایی جهت انجام تغییراتی در سبک زندگی مانند فعالیت فیزیکی، رژیم تغذیه ای سالم، مدیریت استرس و اجتناب از مصرف تنباکو به بیمار بدهد
مراقبت از زخم
فعالیت و ورزش :
فعالیت فیزیکی را بتدریج شروع کنید و درصورت تحمل طول مدت تحرک را بیشتر کنید.
حمام :
درصورتی که محل بخیه ها خشک و بدون ترشح باشد استحمام بلامانع است .
    طول مدت استحمام کوتاه و با همراه باشد.
    در حمام روی صندلی بنشینید.
    ازکشیدن لیف و کیسه روی محل زخم پرهیز شود.محل بخیه را با آب ولرم و شامپوی بچه ملایم شستشو دهید .

از هوای آلوده و سنگین اجتناب نمایید .

    سیگار نکشد.

Image
رسیدن به وزن نرمال:بر اساس مطالعات افراد دارای چربی اضافه(بخصوص در ناحیه شکم) بیش از دیگران به بیماری قلبی دچار می‌شوند . افزایش وزن منجر به بالا رفتن بار قلب ،افزایش کلسترول و بالا رفتن فشار خون و کاهش HDL خواهد شد . هم چنین چاقی خطر بروز دیابت را نیز افزایش می دهد.

شبکه های اجتماعی

اینستاگرام
لینکداین
فیسبوک
آپارات
توییتر

آدرس مطب دکتر پریسا مولایی متخصص قلب