هولتر قلب


هولتر قلب چیست؟ الکتروکاردیوگرام یا همون هولتر قلب در پزشکی به روشی برای تشخیص سنجش و مانیتورینگ فعالیت قلب و در تشخیص بی نظمی های تپش قلب برای یک دوره زمانی 24 تا 48 ساعت گفته میشود. ( به افتخار مخترع آن نورمن هولتر ، این دستگاه به این نام شناخته میشود )

با توجه به اینکه انواع مختلفی از هولتر وجود دارد ما تصمیم گرفتیم که انواع آن را نیز برای شما نام ببریم.

انواع هولتر:

1- هولتر فشار خون
2- هولتر قلب


نحوه کارکردن هولتر قلب

هولتر های ریتم قلب ، دستگاه های قابل حملی هستند که همواره در حال ضبط ضربان قلب هستند. دستگاه های نوار قلب که قبلا دستگاه یارکوردر به اندازه 3یا 4 برابر یک گوشی همراه بودند . امروزه با تولید مدل های جدید که فقط به اندازه یک فلش مموری هستند خیلی راحت تر میشود از آن دستگاه ها استفاده کرد. نحوه کار کردن این مدل های جدید معمولا به این صورت هست که با 3 سیم به مدت 24 تا 48 ساعت یا حتی در گاهی اوقات طولانی تر به سینه شخص متصل میشوند. هولتر قلب در مواردی که شما به نامنظمی گهگاهی ‌ضربان قلب ( آریتمی ) مبتلا باشید یا از تپش قلب گه گاهی شکایت دارید ولی امکان تهیه نوار قلب در زمان آریتمی نباشد مثلاً تپش قلب لحظه ای یا کوتاه مدت و در زمان های نامشخص ، دیگر با نوار قلب نرمال در زمان بی علامت بودن بیمار خیلی کمک کننده نبوده و نرمال بودن آن دلیل بر فقدان آریتمی نیست هر چند گاهی در برای برخی آریتمی ها کمک کننده است مثل سندرم ولف پارکینسون و… . در این موارد با روش هولتر ریتم 24 ساعته قلب در صورت تکرار علائم ، می‌توان نوع آریتمی‌را تشخیص داد. هولتر ریتم قلبی ، دستگاه قابل حملی است که بطور مداوم  ضربان قلب را ضبط می کند
معمولا پزشک از شما میخواهد تا فعالیت های روزانه خود را انجام دهید و علائمی را که مشاهده می کنید، با ذکر ساعت بنویسید. در آن زمان پس از جدا کردن الکترودها و سیم ها ، دستگاه هولتر را به یک رایانه متصل میسازند. معمولا پزشک از شما میخواد تا بیمار را بعد از 24 تا 48 ساعت به درمانگاه مربوطه بر گردانید. نرم افزار ویژه هولتر با استفاده از فیلتر های قرارداده شده برای خودش اطلاعات ثبت شده در هولتر بیمار را طبقه بندی و در جداول قرار میدهد و قسمت های مهم آن را به صورت نوار قلب نشان میدهد. گزارش این دستگاه ها به طور معمول توسط چاپگری که به رایانه متصل هست پرینت و نسخه ای از آن به بیمار داده میشود.

هولتر قلب ، یک تست و آزمایش کاملا ساده بوده و انجام آن هیچ خطری ندارد. فقط ممکن است در محل چسباندن الکترودها یا چسبی که هولتر با آن به سینه چسبیده می‌شود ، کمی حساسیت و قرمزی روی پوست ایجاد شود که این مورد به صورت دائمی نمیباشد و با مصرف داروهایی و پمادهایی هم میتوانید از قرمزشدن بیش ازحد خودداری شود ، البته در هنگام استفاده از آن ، وسیله نباید خیس شود و به همین خاطر فرد در طول مدت بسته بودن هولتر ، نباید به حمام یا استخر برود. اما انواع جدیدتر این دستگاه ، ضد آب بوده و فرد امکان حمام رفتن را نیز خواهد داشت
همچنین با توجه به اینکه ابزارهای الکتریکی و الکترونیکی دیگر، ممکن است باعث تداخل با ثبت اطلاعات توسط این دستگاه شوند ، توصیه می‌شود در مدت بسته بودن هولتر ، وسایلی مانند آهن ربا ، مایکروویو ، پتوهای برقی ، ریش تراش و موبایل و پخش کننده‌های موسیقی ، خیلی نزدیک به دستگاه نباشند و در صورت امکان حداقل پانزده سانتی‌متر فاصله هولتر با آنها رعایت‌شود زیرا این موارد میتواند در نتیجه خروجی سیستم تاثیرگذار باشد و از صحت نتیجه جلوگیری شود.
به همین دلایل بهتر است ، فرد قبل از انجام و استفاده از هولتر قلب دوش گرفته‌ باشد که هم اطلاعات ریتم قلب دقیق‌تر ثبت ‌شود و هم در طول بسته بودن هولتر ، نیاز به حمام‌ رفتن نباشد. همچنین با توجه به اینکه الکترودها و یا در فرم‌های جدید کل وسیله که اندازه یک سکه هستند ، با یک چسب کوچک به سینه چسبیده می‌شوند ، بهتر است در آقایان اگر موهای سینه زیاد هستند تراشیده شوند تا هم وسیله با استحکام بیشتری به پوست چسبیده‌شود و هم اطلاعات ، بدون پارازیت و شفاف ثبت‌شوند. پس از بستن هولتر ریتم و دادن توضیحات لازم ، شما به زندگی عادی خود باز می‌گردید، و در مدت بسته بودن هولتر ، توصیه می‌شود مانند روزهای دیگر ، فعالیت معمول روزمره خود را داشته‌ باشید.
روش هولترقلب در موارد زیر به کار میرود:
1. غش کردن یا سنکوپ ویا سرگیجه بدون علت.
2. نامنظمی ضربان قلب که در نوار قلب تشخیص داده نشده است.
3. بیمارانی که فقط در موقعیت های خاص مثلادر مطب یا… فشارشان بالا است و در بقیه موارد فشار بالا ندارند.
4. بررسی نوسانات فشار خون در طول 24 ساعت
5. تشخیص افزایش فشارخون در شب
6. بررسی نوسانات فشار خون در حین انجام کارهای روزانه
7. بررسی تاثیر داروها در طول 24 ساعت
8. بررسی فشار خون مقاوم به دارو
9. تصمیم در مورد شروع دارو و در صورتی که فشارخون بیمار لب مرز باشد.
10. بررسی فشارخون در حین حاملگی
11. بررسی فشار خون ماسکه (افرادی که علی رغم فشاربالا ، به دلایلی در مطب فشار خونشان نرمال می شود)
12. در مواردی که فشارخون نوسانات زیادی دارد و قابل کنترل نمی باشد.

موارد آمادگی برای انجام تست هولتر قلب:
1. بیمار باید ازلباس های گشاد و یا پیراهن و بلوزی که دکمه هایش در جلوی آن قرار دارد ، استفاده نماید.
2. شب قبل از انجام هولتر حتما استحمام نماید.
3. در مورد آقایان تراشیدن موهای سینه ضروری می باشد.
4. خوردن و آشامیدن بلامانع است.
در ابتدا قفسه سینه تمیز شده و الکترودها به قفسه سینه بیمار چسبانده می شوند. این عمل کاملا بدون درد انجام میگیرد. تا زمانی که مانیتور از بیمار جدا نشده بیمار باید از استحمام خودداری نماید. سیم ها و الکترودها به هیچ وجه نباید توسط بیمار جدا شود و این امر سبب اختلال در ثبت اطلاعات می گردد.

تفاوت نوار قلب با هولترقلب

نوار قلب معمولی تنها قادر به ثبت وضعیت آنی بیمار است درحالیکه گاهی انواع آریتمی در زمانی بیمار را آزار میدهد که در حال انجام کارهای روزانه است یا در هنگام شب و زمانی که خواب است اما مانیتورینگ هولتر این امکان را به پزشک معالج داده تا بتواند روند فعالیت های قلبی بیمار را طی یک دوره زمانی مشخص در دسترس داشته باشد. از دیگر امکانات هولتر دسترسی به تشخیص انواع آریتمی حاد و فلوتر دهلیزی و دیس ریتمی لحظهای هست که کمک بسیاری به پزشکان در روند تشخیص و درمان میکند.

Leave a comment

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

Image
رسیدن به وزن نرمال:بر اساس مطالعات افراد دارای چربی اضافه(بخصوص در ناحیه شکم) بیش از دیگران به بیماری قلبی دچار می‌شوند . افزایش وزن منجر به بالا رفتن بار قلب ،افزایش کلسترول و بالا رفتن فشار خون و کاهش HDL خواهد شد . هم چنین چاقی خطر بروز دیابت را نیز افزایش می دهد.

شبکه های اجتماعی

اینستاگرام
لینکداین
فیسبوک
آپارات
توییتر

آدرس مطب دکتر پریسا مولایی متخصص قلب