کلید های طلایی سلامتی قلب و عروق

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

مطالعات اعضای فدراسیون جهانی قلب نشان می دهد با رعایت 10 نکته طلایی می توان تا 80 درصد از مرگ و میر ناشی از بیماری های قلبی اجتناب کرد. این نکات عبارتند از :
-سیگار را ترک کنید
-الکل را کنار بگذارید
-مصرف نمک را کاهش دهید
-روزانه حدود 30 دقیقه ورزش کنید
-با ماهی، غذاهای پرفیبر، میوه و سبزیجات آشتی کنید
-شاد باشید و استرس را کنار بگذارید
-به خواب خود اهمیت دهید
-چکاپ دوره ای را فراموش نکنید
-از علایم بیماری های قلبی آگاه باشید
-در صورت وجود بیماری های قلبی در خانواده، به سلامت خود اهمیت دهید و نسبت به علایم بیماری آگاه باشید
مطالعات انجمن قلب آمریکا نشان می دهد که چند عادت به ظاهر بی ضرر، احتمال بیماری های قلبی را افزایش می دهند.


1-

نشستن طولانی مدت: نشست بیشتر از پنج ساعت در روز، یکی از مهمترین عوامل ابتلا به بیماری های قلبی است. نشستن طولانی مدت پشت کامپیوتر یا فرمان اتومبیل، به معنای زندگی بی تحرک است که زمینه را برای بیماری های قلبی فراهم می کند.
می توان با پنج دقیقه پیاده روی پس از 45 دقیقه نشستن، اثر مخرب نشستن را خنثی کرد. این پیاده روی کوتاه به رگ ها کمک می کند که حالت انعطاف پذیری خود را حفظ کنند و گردش خون در بدن بهبود یابد.
2-

عدم توانایی در کنترل خشم: خشم همراه با اضطراب، یکی از دلایل ابتلا به بیماری های قلبی است. افرادی که به سرعت عصبانی می شوند، سه برابر بیشتر در معرض بیماری های قلبی قرار دارند. خشم همراه با استرس سبب افزایش فشار خون، اختلال در ضربان قلب و تصلب شرایین می شود. بهتر است هنگام عصبانیت چند نفس عمیق بکشید؛ این کار اولین و مهمترین قدم در کنترل خشم است.
3-

نگرش بدبینانه: بدبینی و منفی نگری علاوه بر افزایش احتمال بیماری های قلبی، احتمال دیابت، فشار خون و کلسترول بالا و افسردگی را افزایش می دهد.
4-

کم خوابی:ضرر کم خوابی برای بدن به اندازه استرس است. کم خوابی سبب اختلال در هورمون های کورتیزول و آدرنالین می شود و احتمال بیماری های قلبی را افزایش می دهد. هشت ساعت خواب برای بزرگسالان توصیه شده است.
5-

عدم توجه به بهداشت دهان و دندان:نفوذ باکتری های حاصل از بیماری های لثه به عروق کرونر قلب، یکی از مهمترین دلایل ابتلا به بیماری های قلبی است. متخصان توصیه می کنند که علاوه بر مراجعه دوره ای به پزشک و استفاده از مسواک و دهانشویه، استفاده از نخ دندان نیز جدی گرفته شود.
6-

بی توجهی به چکاپ دوره ای:خیلی از بیماری های قلبی را در صورت مراجعه به موقع به پزشک، می توان به راحتی درمان کرد. مراجعه منظم به پزشک یکی از مهمترین روش های پیشگیری از بیماری های قلبی است.
روز بیست و نهم سپتامبر برای پیشگیری از عوامل خطر و افزایش آگاهی عمومی، روز جهانی قلب نامگذاری شده است.

بر اساس آمار سازمان ثبت احوال استان فارس، کرمان و آذربایجان شرقی جزء استان‌های پر مرگ و میر بر اثر بیماری‌های قلبی و عروقی هستند.

قلب اندام ماهیچه‌ای است که کار پمپاژ خون به شریان قلبی را بر عهده دارد و بین دو پوشش بدن در راس متمایل به سمت چپ و پایین قرار گرفته و در هر ضربان به مدت ۴ دهم ثانیه در حال استراحت است.

سکته قلبی باعث بسته شدن عروق کرونر و کمبود شدید خون در بخشی از قلب می‌شود که می‌تواند با مرگ بخشی از قلب همراه باشد و علائم هشدار دهنده آن شامل درد قفسه سینه، درد در پشت دست ها، گردن و یا فک، تنگی نفس، تهوع، تپش قلب سریع و یا نامنظم، خستگی، اضطراب، سوء هاضمه و یا سوزش است.

محمد علی بابایی بیگی استاد گروه قلب و عروق دانشگاه علوم پزشکی شیراز در خصوص بیماری‌های قلبی بیان کرد: بیماری‌های قلبی و در راس آن‌ها سکته‌های قلبی و مغزی زود رس بین ۴۰ تا ۵۰ درصد مرگ میر سالانه در استان است.

قلب در لغت به معنی دگرگونی است و از لحاظ علمی اندامی است در مرکز قفسه سینه متمایل به سمت چپ واقع شده و وزن آن ۳۰۰ گرم بوده و خون را پمپاژ می‌کند به این علت که باعث دگرگونی و تبدیل خون کثیف به خون تمیز می‌شود و مانند یک تلمبه عمل می‌کند.

جریان خون به علت وجود دریچه‌های یک طرفه در بین حفره‌های قلب و عروق خونی بزرگ است که چهار دریچه در میان حفره‌های قلبی و سرخرگ‌های بزرگ قرار دارد و باعث حرکت متوالی خون به قلب و ریه‌ها و عدم برگشت خون به عقب می‌شود.

یکی از بیماران قلبی گفت: دچار تنگی دریچه قلب بودم که با انجام معاینه و آزمایش رماتیسم قلبی تشخیص داده شد.

استاد گروه قلب و عروق دانشگاه علوم پزشکی شیراز ادامه داد: در سال‌های اخیر طبق مطالعات انجام شده در استان فارس شیوع ریسک فاکتور‌ها بسیار نگران کننده است و یک سوم از بیماران سکته‌های قلبی قبل از رسیدن به بیمارستان با ایست قلبی جان خود را از دست می‌دهند.

بابایی بیگی افزود: تنگی سرخ رگ‌ها بر اثر استرس، ناهنجاری‌های تغذیه، کم تحرکی و استعمال سیگار بوجود می‌آید که تنگی ناشی از سفتی و سختی جدار سرخ رگ‌ها و رسوب به شکل یک پلاک بوده، و مجرای رگ را تنگ کرده و باعث نرسیدن خون کافی به عضله قلب شده و عوامل آن به شکل تپش قلب، آریتمی و مرگ ناگهانی روزانه بین ۵ تا ۱۰ نفر در استان فارس است.

وی تاکید کرد: بر اساس مطالعات انجام شده در خانه قلب حدود ۴۵ درصد از مراجعه کنندگان زن و نزدیک به ۳۵ تا ۴۰ درصد از آقایان دچار اضافه زن یا چاقی بوده اند که بی ام آی آن‌ها بالای ۳۰ درصد بوده است.

استاد گروه قلب و عروق دانشگاه علوم پزشکی شیراز اضافه کرد: گرو‌های اداری، کارمندان شهرداری ریسک فاکتورهایشان بین ۱۰ تا ۱۵ درصد است که ارتقاء سطح آگاهی جامعه را نشان می‌دهد.

بیماری‌های قلبی و عروقی قاتلی خاموش در میان افراد

این بیماری که به عنوان قاتل خاموش در میان افراد است با افزایش چربی خون، تنگی نفس و فشار خون بالا خود را نشان می‌دهد.

یکی دیگر از بیماران قلبی گفت: به دلیل شلی ماهیچه قلب، پمپاژ و خون رسانی به قلب ضعیف و دچار عارضه قلبی شده است.

پزشکان می‌گویند ساده‌ترین راه پیشگیری از بیماری‌های قلبی و غیر واگیر دار از جمله بیماری‌های قلبی کاهش استرس، ورزش کردن، رژیم غذایی مناسب، کم کردن مصرف نمک، شکر و چربی‌های روزانه است.

کجوری مدیر گروه قلب دانشگاه علوم پزشکی شیراز نیز اظهار کرد: میزان مصرف نمک در یک تحقیق طی ۳ سال در استان فارس ۹ برابر شده و باعث افزایش فشار خون می‌شود که برای پیشگیری از این بیماری باید برنامه ریزی مناسبی انجام شود.

یکی دیگر از بیماران قلبی بیان کرد: درد زیادی را در قفسه سینه و پشت شانه چپ خود احساس کردم که باعث تنگی نفس نیز در من شد و دچار عارضه قلبی شدم.

سالیانه در کشور ۳۵ هزار نفر و یک هزار نفر در استان فارس بر اثر بیماری قلبی جان خود را از دست می‌دهند.

ما می‌توانیم با قرار دادن ۳ فاکتور اصلی از جمله کنترل وزن، جربی خون و ترک سیگار ۸۰ درصد مسیر پیشگیری از این بیماری را طی کنیم.

بیماری‌های قلبی عروقی علت مرگ زود رس افراد در کل جهان است، که عواملی موثر در افزایش هزینه خدمات سلامت دارد و برای پیشگیری از این بیماری می‌توان با کنترل چربی، قند، اضافه وزن و تغذیه مناسب خطر ابتلا به بیماری‌های قلبی و عروقی را کاهش داد.

۶ عادت مضر که باعث بیماری قلب و عروق می شود 

مطالعات انجمن قلب آمریکا نشان می دهد که چند عادت به ظاهر بی ضرر، احتمال بیماری های قلبی را افزایش می دهند.

۱- نشستن طولانی مدت:

نشست بیشتر از پنج ساعت در روز، یکی از مهمترین عوامل ابتلا به بیماری های قلب و عروق است. نشستن طولانی مدت پشت کامپیوتر یا فرمان اتومبیل، به معنای زندگی بی تحرک است که زمینه را برای بیماری های قلبی فراهم می کند.

می توان با پنج دقیقه پیاده روی پس از ۴۵ دقیقه نشستن، اثر مخرب نشستن را خنثی کرد. این پیاده روی کوتاه به رگ ها کمک می کند که حالت انعطاف پذیری خود را حفظ کنند و گردش خون در بدن بهبود یابد.

۲-عدم توانایی در کنترل خشم:

خشم همراه با اضطراب، یکی از دلایل ابتلا به بیماری های قلبی است. افرادی که به سرعت عصبانی می شوند، سه برابر بیشتر در معرض بیماری های قلبی قرار دارند. خشم همراه با استرس سبب افزایش فشار خون، اختلال در ضربان قلب و تصلب شرایین می شود. بهتر است هنگام عصبانیت چند نفس عمیق بکشید؛ این کار اولین و مهمترین قدم در کنترل خشم است.

۳- نگرش بدبینانه:

بدبینی و منفی نگری علاوه بر افزایش احتمال بیماری های قلبی، احتمال دیابت، فشار خون و کلسترول بالا و افسردگی را افزایش می دهد.

۴- کم خوابی:

ضرر کم خوابی برای بدن به اندازه استرس است. کم خوابی سبب اختلال در هورمون های کورتیزول و آدرنالین می شود و احتمال بیماری های قلبی را افزایش می دهد. هشت ساعت خواب برای بزرگسالان توصیه شده است.

۵-عدم توجه به بهداشت دهان و دندان:

نفوذ باکتری های حاصل از بیماری های لثه به عروق کرونر قلب، یکی از مهمترین دلایل ابتلا به بیماری های قلبی است. متخصان توصیه می کنند که علاوه بر مراجعه دوره ای به پزشک و استفاده از مسواک و دهانشویه، استفاده از نخ دندان نیز جدی گرفته شود.

۶- بی توجهی به چکاپ دوره ای:

خیلی از بیماری های قلبی را در صورت مراجعه به موقع به پزشک، می توان به راحتی درمان کرد. مراجعه منظم به پزشک یکی از مهمترین روش های پیشگیری از بیماری های قلبی است.

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

Image
رسیدن به وزن نرمال:بر اساس مطالعات افراد دارای چربی اضافه(بخصوص در ناحیه شکم) بیش از دیگران به بیماری قلبی دچار می‌شوند . افزایش وزن منجر به بالا رفتن بار قلب ،افزایش کلسترول و بالا رفتن فشار خون و کاهش HDL خواهد شد . هم چنین چاقی خطر بروز دیابت را نیز افزایش می دهد.

شبکه های اجتماعی

اینستاگرام
لینکداین
فیسبوک
آپارات
توییتر

آدرس مطب دکتر پریسا مولایی متخصص قلب