تست ورزش چیست و چگونه انجام میشود ؟

این مورد را ارزیابی کنید
(1 رای)

تست ورزش روشی ساده و غیر تهاجمی و بسیار کارآمد برای بررسی دقیق وضعیت قلب و اطمینان از سلامتی رگهای قلب در طی انجام فعالیت های مختلف و استرس ناشی از ورزش با روش های مختلف هست ، ممکن هست که با انجام این ورزش ها فرد مورد بررسی خسته شود و این کاملا عادی هست. فرد مورد بررسی در حین تست ورزش باید بر روی تردمیل ( وسیله ای برای دویدن ) آرام آرام راه رفته  و سپس در مراحل بعدی بدود. در قبل ، حین و بعد از انجام تست ورزش از فرد نوار قلب و فشار خون گرفته میشود و تعداد ضربان قبل وی نیز ثبت می شود.


در این روش با مقایسه ی تغییرات نوار قلب ، نبض و فشارخون که در حین تست ورزش به پزشک نشان می دهد پزشک متوجه می شود که  قلب وی چگونه با افزایش فعالیت می تواند کار کند.

آمادگی های قبل از انجام تست ورزش

شب پیش از انجام تست ورزش از خوردن غذا های سنگین خودداری شود.
شب قبل ازانجام تست ورزش حتما استراحت کافی را داشته باشید و صبح انجام تست ورزش با صبحانه ای کم حجم و سبک آماده تست ورزش شوید.
ازکشیدن سیگار و نوشیدن مواد محرک مانند قهوه و نسکافه و چای پرهیز شود.
در صورت ابتلا به هرگونه بیماری خاصی پرستار مسئول انجام تست ورزش در جریان قرار داده شود.
برای ادامه یا قطع داروهای مصرفی نیز باید از پزشک دستور گرفته شود ، بیماران آسمی داروهای اسپری خود  را حتما برای انجام تست ورزش به همراه داشته باشند.
شب قبل از تست ورزش حمام کنید. درمردها موهای ناحیه قفسه سینه از بالای سینه تا پائین تراشیده شود.
لباس فرد باید جلو باز باشد.
به همراه داشتن یک اجباری هست.
خانم ها با خود زیورآلات به همراه نداشته باشند.
قبل از ورود به محل انجام تست ورزش تلفن همراه خود را خاموش کنید .
ساعت نوشته شده زمان حضور شما درکلینیک بوده و لزوما زمان دقیق انجام تست ورزش شما نمی باشد لطفا صبور باشید.


مراقبت های حین انجام تست ورزش 


ممکن است فرد شرایط دویدن را از نظر فیزیکی یا از نظر پزشکی نداشته باشد در این صورت فرد مورد بررسی باید پزشک و پرستار مسئول انجام  تست ورزش را در جریان قرار دهد .
پرستارمسئول تست ورزش ابتدا فشارخون ونبض شمارا کنترل می کند و پس از آن الکترودهایی را بر روی سینه و شکم فرد وصل می نماید و فشارسنج را بربازوی شما بسته تا ضمن تست ورزش بتواند ازشما نوارقلب و فشارخون بگیرد.
پس ازاینکه آهسته برروی نوارمتحرک راه رفتید در هر٣ دقیقه سرعت و شیب تردمیل افزایش برای بررسی ضربان قلب فرد افزایش یافته و به ٨٥ الی٩٠ درصد تعداد ضربان قلب افزایش میابد تا به هدف برسد.
خطرات و عوارض انجام تست ورزش:
این روش ایمن است اما درموارد بسیار نادراین امکان وجود دارد که ضمن انجام تست ورزش یا مدتی پس از انجام تست ورزش احساس ناراحتی کنید که لازم است شما این علائم را بدانید تا هنگام بروز آن پزشک خود را خبر دار کنید.
ممکن است درحین انجام تست ورزش شما دچار خستگی شدید ، تنگی نفس ، درد قفسه سینه ، درد بازو ، سرگیجه ، طپش قلب شدید و یا درد در ناحیه پا شوید که در اینصورت حتما با پزشک درمیان بزارید چون ممکن است نیاز به قطع تست ورزش با دستور پزشک باشد.

مراقبت های بعد از تست ورزش 


تست ورزش یک روش تشخیصی است که بصورت سرپایی انجام می شود و فرد مورد بررسی می توانید بعد ازپایان تست ورزش به منزل برود جواب تست بصورت کتبی که توسط پزشک قلب و عروق تفسیر شده است به شما داده می شود.
فرد مورد بررسی پس از تست ورزش لازم است مدتی استراحت کند سپس می تواند به فعالیت های روزانه خود ادامه دهد.
پس از انجام تست ورزش از حمام گرم کنید ، زیرا باعث افت فشارخون می شود.

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

Image
رسیدن به وزن نرمال:بر اساس مطالعات افراد دارای چربی اضافه(بخصوص در ناحیه شکم) بیش از دیگران به بیماری قلبی دچار می‌شوند . افزایش وزن منجر به بالا رفتن بار قلب ،افزایش کلسترول و بالا رفتن فشار خون و کاهش HDL خواهد شد . هم چنین چاقی خطر بروز دیابت را نیز افزایش می دهد.

شبکه های اجتماعی

اینستاگرام
لینکداین
فیسبوک
آپارات
توییتر

آدرس مطب دکتر پریسا مولایی متخصص قلب