دشمن سلامتی قلب شما !!! عادات روزانه شماست !!!

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

قلب یکی از مهم‌ترین اندام‌های بدن است که عدم توجه به آن پیامد‌های جبران ناپذیری در پی خواهد داشت.

چون بیماری های قلبی دومین علت مرگ و میر در جهان است پس اشتباهاتی که سلامت قلب را به خطر می اندازد انجام ندهید.

در حالی که یک قلب سالم چیزی است که همه ما می خواهیم داشته باشیم, اما بیماری های قلبی - عروقی با استفاده از برخی عادات ساده و روزمره می توانند تفاوت بزرگی در میزان سالم بودن قلب داشته باشند.

همه شما می‌دانید که یک رژیم غذایی ناسالم و تحرک کم می‌تواند به قلب آسیب بزند. اما مواردی وجود دارند که باعث بروز بیماری‌های قلبی می‌شوند و شما از آن‌ها اطلاعی ندارید. در ادامه به برخی از این موارد اشاره می‌کنیم و نکاتی را بیان می‌کنیم که به سالم نگه داشتن قلب کمک می‌کنند.

  1. قلب و مشکلات دندانی

 

برای مسواک زدن و استفاده از نخ دندان انگیزه بیشتری نیاز دارید؟ افرادی که مبتلا به بیماری‌های لثه هستند، بیشتر از دیگران در معرض ابتلا به بیماری‌های قلبی نیز می‌باشند. ارتباط بین این دو مشکل مشخص نیست، اما برخی متخصصان تصور می‌کنند باکتری‌های لثه‌های شما ممکن است وارد جریان خون شده و منجر به التهاب رگ‌های خونی و بروز دیگر مشکلات قلبی شود. هر ۶ ماه یک بار برای چکاپ به دندانپزشک مراجعه کنید. اگر متوجه قرمزی و التهاب در لثه‌های خود شدید یا هر گونه تغییری در دندان هایتان مشاهده کردید، بلافاصله به پزشک مراجعه کنید.

 

۲. قلب و کار شیفتی

طبق بررسی‌هایی که در دانشگاه غربی کانادا انجام شده، کار کردن در شب یا داشتن ساعت‌های کاری نامنظم خطر بروز حمله قلبی را افزایش می‌دهد. محققان می‌گویند کار شیفتی تاثیر بدی بر روی ریتم شبانه روزی بدن داشته و این مسئله به قلب آسیب می‌زند؛ بنابراین اگر ساعت کاری منظم روزانه ندارید، اقداماتی انجام دهید تا خطر بروز بیماری قلبی را در خود کاهش دهید. ورزش کنید، رژیم غذایی سالم داشته باشید و به طور منظم به پزشک مراجعه کنید.

 

۳. قلب و گیر کردن در ترافیک

 

هر کسی که در ترافیک مانده به شما می‌گوید که ترافیک استرس زاست. به همین دلیل است که محققان یک ساعت ماندن در ترافیک را معادل افزایش چشمگیر میزان حمله قلبی در افراد می‌دانند. میزان بالای سر و صدا – مانند سر وصدایی که در یک بزرگراه می‌شنوید – هم با بروز حمله قلبی در ارتباط هستند. اگر نمی‌توانید از رانندگی در ساعات اوج ترافیک اجتناب کنید، سعی کنید با گوش دادن به موسیقی آرام بخش سطح استرس خود را کم کنید. یا اینکه با مسافران خود صحبت کنید.

 

۴. قلب و یائسگی زودهنگام

 

اگر خانمی هستید که قبل از سن ۴۶ سالگی وارد دوره یائسگی شده اید، احتمال بروز حمله قلبی یا سکته مغزی دو برابر بیشتر از کسانی است که دیرتر وارد یائسگی می‌شوند. کاهش سطح استروژن، هورمونی که دارای اثرات موثر و دوستانه است، نقش مهمی در بروز این مشکل دارد. از پزشک بخواهید آزمایش‌های مربوط به عوامل بروز بیماری قلبی را (مانند کلسترول بالا) بر روی شما انجام دهد.

 

۵. قلب و خروپف کردن

 

اگر همسرتان به شما می‌گوید که شب‌ها خروپف می‌کنید یا به نظر می‌رسد در هنگام خواب دچار کمبود هوا یا گرفتگی نفس شده اید، به پزشک مراجعه کنید. ممکن است مبتلا به یک مشکل جدی به نام آپنه خواب باشید. این مشکل زمانی بروز می‌کند که مسیر هوایی تان به طور موقت مسدود شده و باعث وقفه‌های تنفسی می‌شود. این اختلال با بروز مشکلاتی مانند فشار خون بالا، ضربان قلب نامنظم، سکته مغزی و نارسایی قلبی در ارتباط است. درمان می‌تواند به تنفس راحت‌تر و کاهش خطر بروز بیماری قلبی کمک کند.

۶. قلب و هپاتیت C

اگر دچار این عفونت در کبد خود هستید، احتمال اینکه دچار کلسترول پایین و فشار خون پایین باشید، بیش از دیگران است. اما با وجود پایین بودن کلسترول و فشار خون، ابتلا به بیماری هپاتیت C. خطر بروز بیماری قلبی را نیز افزایش می‌دهد. محققان فکر می‌کنند هپاتیت C. ممکن است باعث التهاب سلول‌های بدن و بافت‌ها شود، از جمله سلول‌ها و بافت‌های قلب. در این شرایط به طور منظم به پزشک مراجعه کنید تا هر گونه علائم مشکل قلبی را پیگیری کنید.

۷. قلب و عدم خواب کافی و خوب

وقتی شب‌ها به طور متوالی کمتر از ۶ ساعت می‌خوابید، خطر بالا رفتن فشار خون و کلسترول خون افزایش پیدا می‌کند. این عوامل باعث چاق شدن و ابتلا به دیابت می‌شود که هر دو عوامل آسیب رسان به قلب هستند. این مسئله به این معنا نیست که در طول روز ۹ ساعت بخوابید. وقتی به طور منظم بیشتر از ۹ ساعت می‌خوابید، خطر ابتلا به دیابت و سکته مغزی در شما افزایش پیدا می‌کند. دیابت و سکته مغزی هم هر دو عوامل تشدید کننده بیماری قلبی هستند. مغز، بدن و قلب خود را عادت دهید به خواب منظم و کافی – ۷ تا ۹ ساعت خواب شبانه.

 

۸. قلب و ازدواج نا موفق

 

یک ازدواج موفق و داشتن یک جفت مناسب باعث شادی و سلامت قلب می‌شود. سالمندانی که در ازدواج خود موفق هستند کمتر از کسانی که یک ازدواج ناشاد دارند، در معرض ابتلا به بیماری قلبی هستند. علت احتمالی چیست؟ استرس. زمانی که مضطرب هستید، احتمال انتخاب رژیم غذایی نامناسب و اقداماتی که به قلب آسیب می‌رسانند، مانند نوشیدن بیش از حد الکل، زیاد است. به علاوه هورمون استرس دارای تاثیر منفی بر روی قلب است؛ بنابراین اگر ازدواج شادی ندارید، حتما به مشاور مراجعه کنید.

 

۹. قلب و تنهایی

 

وقتی که زمان خود را با افرادی که دوست دارید، سپری می‌کنید، استرس شما کاهش پیدا کرده و فعالیت شما نیز افزایش پیدا می‌کند. افرادی که تنها زندگی می‌کنند، بیش از دیگران در معرض ابتلا به بیماری قلبی هستند. اگر به خانواده و دوستان خود نزدیک نیستید، به کسی که نیاز به کمک دارند، نزدیک شوید یا یک حیوان خانگی انتخاب کنید.

 

۱۰. قلب و چربی شکم

 

هر میزان وزن اضافه به نوعی سنگینی روی قلب شماست، اما چربی اطراف کمر و شکم خطرناک‌تر است. چربی در قسمت میانه بدن باعث می‌شود بدن شروع به تولید هورمون‌ها و مواد شیمیایی کند که می‌توانند فشار خون را افزایش دهند و تاثیر بدی بر روی عروق خونی و سطح کلسترول داشته باشند. اگر خانم هستید و اندازه دور کمرتان بیشتر از ۸۹ است و یا آقا هستید و اندازه دور کمرتان بیشتر از ۱۰۱ است، به پزشک مراجعه کنید و در مورد رژیم غذایی خود و برنامه ورزشی با پزشک مشورت کنید. بررسی‌ها نشان داده اند که یوگا و تمرینات ورزشی شدید و کوتاه مدت روش‌های خوبی برای کاهش دور کمر هستند.

 

۱۱. قلب و تماشای زیاد تلویزیون

 

افرادی که مدت زیادی از وقت خود را جلوی تلویزیون سپری می‌کنند، بیش از دیگران در معرض ابتلا به بیماری‌های قلبی هستند. هر ساعتی که به تماشای تلویزیون سپری می‌کنید، خطر ابتلا به بیماری قلبی در شما ۲۰ درصد افزایش پیدا خواهد کرد. نشستن مهم‌ترین عامل بروز این مشکل است و با بروز مشکلاتی مانند فشار خون بالا در ارتباط است. تا زمانی که محققان علت ارتباط بین تماشای تلویزیون و بروز بیماری‌های قلبی را کشف نکرده اند، بهتر است میزان تماشا کردن تلویزیون را محدود کنید.

 

۱۲. قلب و ورزش بیش از حد

 

ورزش کردن برای قلب عالی است. اما اگر اندام شما نامتناسب شده یا اگر هر از گاهی و کم ورزش می‌کنید، بهتر است به تدریج ورزش را شروع کرده و استقامت خود را بالا برید. زمانی که برای مدت زیاد یا خیلی سخت ورزش می‌کنید، خطر بروز حمله قلبی و دیگر مشکلات افزایش پیدا می‌کند. اگر در مورد میزان ورزش و نوع ورزش مناسب خود مطمئن نیستید، بهتر است با یک ورزش ملایم مانند پیاده روی آغاز کنید. اگر در معرض ابتلا به بیماری قلبی هستید، با پزشک مشورت کنید و در هنگام ورزش کردن از یک کنترل کننده قلب استفاده کنید.

  1. نوشیدن الکل

نوشیدن الکل می تواند باعث افزایش فشار خون، سکته مغزی و چاقی شود که همه این موارد خطر ابتلا به بیماری قلبی را افزایش می دهند. انجمن قلب آمریکا گزارش می دهد که نوشیدن الکل باعث اختلال ریتم طبیعی قلب می شود و نارسایی قلب را به بار می آورد. به طور کلی، توصیه می شود که از خوردن مشروبات الکلی خودداری کنید.

  1. مصرف بیش از حد نمک

دکتر کمپل می گوید که سدیم زیادی باعث افزایش فشار خون و در نتیجه افزایش خطر ابتلا به بیماری قلبی می شود. عدم استفاده از نمک دان کار چندان سختی نیست، اما با سدیم های پنهان شده در بعضی از غذاها چه کار باید کرد. موسسه ملی قلب، ریه و خون در آمریکا گزارش داده است که غذاهای فراوری شده (شامل سبزی ها و سوپ های کنسروی، شامل کنسرو گوشت، شام های یخ زده، چیپس و دیگر اسنک های نمک دار) مهم ترین غذاهای نمک داری هستند که آمریکایی ها مصرف می کنند. قبل از خرید هر محصولی به برچسب آن نگاه کنید تا از میزان سدیم آن اطمینان حاصل کنید. به پیشنهاد موسسه ملی قلب، ریه و خون آمریکا سعی کنید که در طول روز میزان جذب سدیم شما کمتر از 1,500 میلی گرم باشد.

 

15.خواب ناکافی

قلب یک انسان در طول روز همواره در حال کار کردن است و اگر یک انسان خواب کافی نداشته باشد سیستم قلبی و عروقی او نیز به اندازه مورد نیاز استراحت نخواهدکرد.

 

 

در مرحله اول خواب، ضربان قلب و فشار خون شما افت پیدا می کنند و در مرحله دوم خواب ضربان قلب و فشار خون شما در واکنش به رویاهای شما بالا و پایین می روند. به عقیده موسسه ملی قلب، ریه و خون آمریکا این تغییراتی که در طول خواب شبانه رخ می دهند باعث تقویت سلامتی قلبی و عروقی می شوند.

 

 

دکتر کمپل می گوید که محرومیت مزمن از خواب شبانه به مانند موقعیت های پراسترس باعث افزایش سطوح کورتیزول و آدرنالین می شود. دکتر کمپل پیشنهاد می کند که بزرگ ترها در طول شب 7 تا 8 ساعت و نوجوانان و جوانان 9 تا 10 ساعت بخوابند.

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

Image
رسیدن به وزن نرمال:بر اساس مطالعات افراد دارای چربی اضافه(بخصوص در ناحیه شکم) بیش از دیگران به بیماری قلبی دچار می‌شوند . افزایش وزن منجر به بالا رفتن بار قلب ،افزایش کلسترول و بالا رفتن فشار خون و کاهش HDL خواهد شد . هم چنین چاقی خطر بروز دیابت را نیز افزایش می دهد.

شبکه های اجتماعی

اینستاگرام
لینکداین
فیسبوک
آپارات
توییتر

آدرس مطب دکتر پریسا مولایی متخصص قلب