سیستم گوارش شما و نحوه کارکرد آن

این مورد را ارزیابی کنید
(2 رای‌ها)

سیستم گوارش چیست؟

سیستم گوارش از دستگاه گوارش ساخته شده است - همچنین دستگاه گوارش  و کبد، پانکراس و کیسه صفرا است. دستگاه گوارش مجموعه ای از اندام های توخالی است که در یک لوله طولانی و پیچ خورده از دهان تا انتهای آن پیوند خورده است. اندام های توخالی که دستگاه گوارش را تشکیل می دهند، عبارتند از دهان، مری، معده، روده کوچک، روده بزرگ و انسداد. کبد، لوزالمعده و کیسه صفرا اعضای بدن سیستم گوارشی است.

 

روده کوچک سه بخش دارد. قسمت اول دوازدهه نامیده می شود. Jejunum در وسط و ileum است در پایان. روده بزرگ شامل آپاندیس، سکتوم، کولون و رکتوم است. آپاندیس یک کیسه انگشتی است که به سیکوم وصل شده است. ساکوم اولین بخش روده بزرگ است. کولون بعدی است. راست روده پایان روده بزرگ است.

باکتری در دستگاه گوارش شما، همچنین به نام فلور روده یا میکروبیوم، به هضم کمک می کند. بخشی از سیستم عصبی و گردش خون شما نیز کمک می کند. همکاری با یکدیگر، اعصاب، هورمون ها، باکتری ها، خون و ارگان های سیستم گوارش شما هضم غذاها و مایعاتی را که هر روز می خورید یا نوشیدید.

چرا گوارش مهم است؟

هضم مهم است زیرا بدن شما نیاز به مواد مغذی از غذا و نوشیدنی دارد تا به درستی کار کند و سالم بماند. پروتئین ها، چربی ها، کربوهیدرات ها، ویتامین ها، مواد معدنی و آب مواد مغذی هستند. سیستم گوارش شما مواد غذایی را به قطعاتی تقسیم می کند که بدن شما برای جذب و استفاده از انرژی، رشد و تعمیر سلول ها به اندازه کافی کوچک است.

 

  • پروتئین ها به اسید آمینه می رسند
  • چربی ها به اسیدهای چرب و گلیسرول می رسند
  • کربوهیدرات ها به قندهای ساده تبدیل می شوند

سیستم گوارش من چگونه کار می کند؟

هر بخشی از دستگاه گوارش شما کمک می کند تا غذا و مایع را از طریق دستگاه گوارش خود، مایعات و مایع را به قطعات کوچکتر یا هر دو تبدیل کنید. هنگامی که غذاها به قطعات به اندازه کافی شکسته می شوند، بدن شما می تواند مواد مغذی را جذب کرده و به جایی که مورد نیاز است، حرکت کند. روده بزرگ شما آب را جذب می کند و مواد زائد هضم به مدفوع تبدیل می شوند. هورمون ها و هورمون ها به کنترل گوارشی کمک می کنند.

فرایند گوارشی

دهان:

نقش دهان در گوارش از یک سو تشخیص کیفیت غذا و از سوی دیگر گوارش آن است دهان بوسیله پوشش مطبق سنگفرشی کراتینه شده یا نیمه کراتینه آستر شده است. آستر مخاط و پوشش روی هم رفته مخاط نامیده می‌شود. مخاط بر روی زیر مخاط قرار دارد. زیر مخاط دارای غدد بزاقی و بافت پیوندی مانند آستر است. در دهان زبان و دندانها وجود دارند.

مری:

مری لوله‌ای به طول 25 سانتیمتر است. پوشش مری انسان مطبق سنگفرشی است. آستر مخاط شامل بافت پیوندی غربالی ، لنفوسیت و تعداد کمی فولیکول لنفاوی است. زیر مخاط دارای غدد لوله‌ای مخطط ، 3/1 میانی آن دارای ماهیچه مخطط و صاف و 3/1 بخش پایینی آن دارای ماهیچه صاف است.

معده:

معده هر دو عمل ذخیره و هضم غذا را انجام می‌دهد. سه نوع غده در معده یافت می‌شود. غدد طاق و تنه ، غدد کاردیا و غدد پیلور. غدد تنه دارای چهار نوع سلول‌اند که سلولهای اصلی آنزیم پپسینوژن ترشح می‌کنند و سلولهای حاشیه‌ای اسید کلریدریک ترشح می‌کنند و سلولهای موکوسی گردن موکوس ترشح می‌کنند. حرکات معده که در اثر انقباضات منظم و خودکار ماهیچه‌ای دیواره آن صورت می‌گیرد دو نتیجه دارد یکی مخلوط کردن غذا با شیره معده و دیگری حرکاتی که موجب تحویل غذا از معده به روده کوچک می‌شود.

روده کوچک

روده کوچک

روده کوچک لوله‌ای است به طول چهار متر که بین معده و روده بزرگ قرار دارد. دارای سه بخش دوازدهه ، ژژونوم (روده ته) و ایلئوم (روده دراز) است. چهار لایه اصلی در روده کوچک وجود دارد و مخاط مهمترین لایه آن است. دیواره روده باریک دارای چین خوردگیهای فراوانی است و هر یک از چین خوردگیها نیز به نوبه خود دارای برجستگیهای متعددی به نام پرزهای روده است.

 

دیواره این پرزها به صورت برجستگیهای انگشتانه‌ای در سطح درونی روده دیده می‌شوند. نقش پرزها و چین خوردگیها افزایش سطح جذب است. روده کوچک چند عمل مهم دارد. گوارش غذاها را کامل می‌کند، فرآورده‌های گوارشی را برای ورود به خون و لنف جذب می‌کند. هورمونهایی به خون می‌ریزد که ترشحات لوزوالمعده ، صفرا و معده را تنظیم می‌کند. مقدار مایعات و املاحی را که از بدن دفع می‌شوند در کنترل دارد.

لوزوالمعده

لوزوالمعده نوعی غده گوارشی است. جای آن در زیر و اندکی پشت معده است. سر پهن آن به طرف دوازدهه و نوکش متوجه طحال است. لوزوالمعده دو کار مهم انجام می‌دهد. تهیه و آزاد کردن آنزیمهای گوارشی و تهیه و آزاد کردن هورمونهایی که بر روی متابولیسم کربوهیدراتها اثر می‌گذارند. این دو عمل بوسیله دو ساختار بافتی مجزا در لوزوالمعده صورت می‌گیرد.

کبد

کبد بزرگترین غده بدن است وزن کبد 1.1 تا 1.6 کیلوگرم است. جای این عضو در بالا و طرف راست معده است و قسمتی از معده را هم می‌پوشاند. کبد دارای چهار قسمت یا لوب است. در زیر لوب بزرگ طرف راست ، کیسه صفرا که به شکل گلابی است قرار دارد.

روده بزرگ

چینهای حلقوی و پرز در روده بزرگ وجود ندارد کریپت وجود دارد و بسیار عمیق است. متوسط قطر آن حدود 6 سانتیمتر است اما در قسمتهای آخر باریکتر می‌شود طول آن 1.5 تا 1.8 متر است. 5 تا 8 سانتیمتر اول آن را روده کور می‌نامند. در روده بزرگ پرز و غده‌های ترشح کننده آنزیم وجود ندارد اما ترشح مخاط در دیواره داخلی آن صورت می‌گیرد. آخرین بخش روده بزرگ راست روده نام دارد.

آپاندیس

زایده این انگشتی شکل و شبیه کولون (روده بزرگ) است. دارای فضای درونی کوچک و فولیکول لنفاوی فراوان در آستر مخاط و زیر مخاط است. و طول آن 8 تا 10 سانترمتر بوده و فاقد پرز است. آپاندیس ممکن است عفونی شود و آپاندیسیت ایجاد کند.

دهان

نقش دهان در گوارش از یک سو تشخیص کیفیت غذا و از سوی دیگر گوارش آن است دهان بوسیله پوشش مطبق سنگفرشی کراتینه شده یا نیمه کراتینه آستر شده است. آستر مخاط و پوشش روی هم رفته مخاط نامیده می‌شود. مخاط بر روی زیر مخاط قرار دارد. زیر مخاط دارای غدد بزاقی و بافت پیوندی مانند آستر است. در دهان زبان و دندانها وجود دارند.

غدد بزاقی

غدد بزاقی بر حسب نوع ترشح به سه دسته تقسیم می‌شوند. سروزی ، موکوسی و مختلط. غدد بزاقی در بناگوش سروزی ، در زیر آرواره سروزی- موکوسی ، در زیر زبان موکوسی- سروزی و در زبان موکوسی هستند.

زبان

زبان دارای دستجات ماهیچه مخطط است که توسط مخاط پوشیده شده است. 3/2 بخش جلوی زبان جسم زبان و 3/1 عقبی آن ریشه زبان خوانده می‌شود. سطح پوششی (فوقانی) زبان دارای برجستگیهای مختلف است در سطح پشتی زبان جوانه‌های چشایی نیز وجود دارند. در ساختار جوانه چشایی چهار نوع سلول وجود دارد. همه جوانه‌های چشایی احساس شیرینی ، شوری ، تلخی و ترشی را تشخیص نمی‌دهند بلکه جوانه هر ناحیه از زبان حس خاص را درک می‌کند.

حلق

حلق چهار راهی است که از جلو به دهان ، از بالا به حفرات بینی و از پایین به مری و نای راه دارد و از این‌رو لقمه غذا یا تکه‌ای از آن می‌تواند به سه راه دیگر راه یابد. ولی هنگام بلع در اثر عمل دقیق واکنشهای خودکار عصبی به بخشهایی به نام زبان کوچک و اپی‌گلوت به ترتیب راه بینی و نای و همچنین زبان راه دهان را مسدود می‌کند و در نتیجه لقمه غذا فقط به درون مری راه می‌یابد. بلع بوسیله یک مرکز عصبی در بصل‌النخاع تنظیم می‌شود.

چگونه غذا از طریق دستگاه گوارش من حرکت می کند؟

غذا از طریق دستگاه گوارش شما با فرآیندی به نام پرستالسیس حرکت می کند. اندام های بزرگ توخالی دستگاه گوارش شما شامل یک لایه عضله ای است که دیوارهای آنها را می توان حرکت داد. جنبش غذا و مایع را از طریق دستگاه گوارش خود جابجا می کند و محتویات داخل هر ارگان را مخلوط می کند. عضله پشت قراردادهای مواد غذایی است و غذا را جلو می برد، در حالی که عضله جلوی غذا به سمت غذا حرکت می کند.

دهان :غذا شروع به حرکت در دستگاه گوارش شما هنگام خوردن می کند. وقتی بلعید، زبان شما غذا را به گلویتان می کشد. فلاپ کوچکی از بافتی که نامیده می شود، به صورت مچ پا پیچ خورده است تا از نفس کشیدن جلوگیری شود و غذا به مری می رسد.

 

مری: هنگامی که شما شروع به بلعیدن کنید، این فرآیند به صورت اتوماتیک انجام می شود. مغز شما سیگنال های عضلات مری و پریستالیز را آغاز می کند.

 

اسفنکتر مرطوب پایین: هنگامی که غذا به پایان مری می رسد، یک عضله حلقه ای است که به نام مفاصل اسفنکتر مری - رله ها و اجازه می دهد غذا به معده شما منتقل شود. این اسفنکتر معمولا باقی می ماند تا آنچه را که در معده شما است را به جریان مری وارد کند.

معده پس از غذا وارد معده می شوید، عضلات معده غذا و مایع را با آب گوشت مخلوط می کنند. معده به آرامی مطالب خود را، به نام chyme، به روده کوچک شما می اندازد.

 

روده کوچک: ماهیچه های روده کوچک غذا را با آب گوارشی از پانکراس، کبد و روده ترکیب می کنند و مخلوط را برای هضم بیشتر آماده می کنند. دیواره روده کوچک جذب آب و مواد مغذی هضم شده را به جریان خون شما می دهد. همانطور که پریدالسی ادامه دارد، مواد زائد فرآیند گوارش به روده بزرگ منتقل می شوند.

 

روده بزرگ: محصولات زیستی از فرایند گوارشی شامل قطعات غیر متمرکز مواد غذایی، مایع و سلول های قدیمی تر از انعطاف پذیری دستگاه گوارش شما است. روده بزرگ آب را جذب می کند و زباله ها را از مایع به مدفوع تغییر می دهد. Peristalsis کمک می کند مدفوع را به رکتوم شما منتقل کند.

 

راست روده: انتهای پایین روده بزرگ شما، رکتوم، مدفوع را در مدفوع نگه می دارد تا زمانی که مدفوع از مدفوع خارج شود.

چگونه سیستم گوارش من چگونه غذا را به قسمت های کوچک بدن می رساند؟

همانطور که مواد غذایی از طریق دستگاه گوارش شما حرکت می کنند، اندام های گوارشی شما مواد غذایی را به قطعات کوچکتر تقسیم می کنند:

 

  • حرکت، مانند جویدن، فشردن و مخلوط کردن
  • آب گوارشی مانند اسید معده، صفرا و آنزیم ها

دهان هنگام جویدن، فرایند گوارشی شروع می شود. غدد بزاقی شما بزاق، یک آب گوشتی است که غذا را ملایم نگه می دارد تا از طریق مری به معده تان راحت تر شود. بزاق نیز یک آنزیم دارد که شروع به تجزیه نشاسته ها در غذا می کند.

 

مری پس از فرو رفتن، پریاستالسیس مواد غذایی را به مری شما وارد می کند.

 

معده غدد لنفاوی موجود در معده شما باعث ایجاد اسید معده و آنزیم هایی می شود که غذا را از بین می برند. عضلات شکم شما مواد غذایی را با این آب گوشت مخلوط می کنند.

 

پانکراس: پانکراس شما یک آب گوارشی را تولید می کند که دارای آنزیم هایی است که کربوهیدرات ها، چربی ها و پروتئین ها را از بین می برد. پانکراس آب گوارشی را به روده کوچک از طریق لوله های کوچک به نام مجاری می اندازد.

 

کبد: کبد شما یک آب گوارشی را به نام صفرا می سازد که چربی ها و بعضی از ویتامین ها را هضم می کند. مجرای صفرا صفرا را از کبد به کیسه صفرا برای نگهداری و یا استفاده از روده کوچک حمل می کنند.

 

کیسه صفرا: کیسه صفرا مغز استخوان را بین وعده های غذایی ذخیره می کند. وقتی که غذا می خورید، کیسه صفرا شما را از طریق مجرای صفراوی به روده کوچک خود فشار می دهد.

 

روده کوچک: روده کوچک شما باعث می شود که گوشت گوارشی، که با آب معدنی صفرا و پانکراس مخلوط شود، برای تکمیل تجزیه پروتئین ها، کربوهیدرات ها و چربی ها. باکتری ها در روده کوچک شما برخی از آنزیم هایی را که شما نیاز به هضم کربوهیدرات ها دارند، خواهید داشت. روده کوچک شما از جریان خون شما به دستگاه گوارش شما کمک می کند تا غذا را از بین ببرد. روده کوچک شما همچنین آب با سایر مواد مغذی را جذب می کند.

 

روده بزرگ: در روده بزرگ شما، آب بیشتری از دستگاه گوارش شما به جریان خون شما منتقل می شود. باکتری در روده بزرگ شما کمک می کند تا مواد مغذی باقی مانده و ویتامین K را ایجاد کنید. محصولات هضم مواد زائد، از جمله قسمت هایی از مواد غذایی که هنوز خیلی بزرگ هستند، مدفوع می شوند.

چه اتفاقی  به غذای هضم شده می افتد ؟

روده کوچک جذب اکثر مواد مغذی در غذا شما می شود و سیستم گردش خون شما را برای ذخیره یا استفاده از آنها به سایر قسمت های بدن می رساند. سلول های خاص مواد مغذی را جذب می کنند که از ریشه روده در جریان خون شما عبور می کنند. خون شما قندهای ساده، اسید آمینه، گلیسرول و برخی از ویتامین ها و نمک ها را به کبد می رساند. در صورت نیاز، مغز شما ذخیره، پردازش و ارائه مواد مغذی به بقیه بدن شما می باشد.

 

سیستم لنفاوی، شبکه ای از عروق که سلول های سفید خون و مایع به نام لنفاوی بدن شما را به مبارزه با عفونت منتقل می کند، اسید های چرب و ویتامین ها را جذب می کند.

 

بدن شما از قندهای، اسید آمینه، اسید های چرب و گلیسرول برای ساخت مواد مورد نیاز برای انرژی، رشد و تعمیر سلول استفاده می کند.

چگونه بدنم پروسه گوارش را کنترل می کند؟

هورمون ها و اعصاب شما برای کمک به کنترل روند گوارش کار می کنند. سیگنال ها در دستگاه گوارش شما و به عقب و جلو از دستگاه گوارش شما به مغز شما جریان می یابد.

 

هورمون ها

سلول هایی که در معرض معده و روده کوچک قرار می گیرند و هورمون هایی را آزاد می کنند که سیستم گوارش شما را کنترل می کند. این هورمون ها وقتی بدن شما را به گوشت های گوارشی می فرستد و سیگنال هایتان را به مغز خود می فرستد که گرسنه یا پر استعداد است. پانکراس شما باعث ایجاد هورمون هایی می شود که برای هضم مهم هستند.

عصب

شما عصبی هستید که سیستم عصبی مرکزی - مغز و نخاع را به سیستم گوارش شما متصل می کند و برخی از عملکردهای گوارش را کنترل می کند. به عنوان مثال، هنگامی که می بینید یا بوی غذا می شوید، مغز شما یک سیگنال ارسال می کند که غدد بزاقی شما را "آب دهان خود را" می سازد تا شما را به خوردن آماده کند.

 

شما همچنین یک سیستم عصبی عصبی (ENS) در داخل دیواره های دستگاه گوارش دارید. هنگامی که مواد غذایی دیواره دستگاه گوارش خود را گسترش می دهند، اعصاب ENS شما مواد مختلفی را آزاد می کنند که سرعت و یا تسریع حرکت مواد غذایی و تولید آب گوارشی می شود. اعصاب سیگنال ها را برای کنترل اعمال ماهیچه های روده خود برای قراردادن ارسال می کنند و برای خوردن غذا از طریق روده خود فشار می آورند.

آزمایشات بالینی

موسسه ملی بیماریهای دستگاه گوارش و کبد (NIDDK) و دیگر مؤسسات موسسه ملی بهداشت (NIH) تحقیقات بسیاری را در زمینه بسیاری از بیماری ها و شرایط انجام می دهد.

 

 

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

Image
رسیدن به وزن نرمال:بر اساس مطالعات افراد دارای چربی اضافه(بخصوص در ناحیه شکم) بیش از دیگران به بیماری قلبی دچار می‌شوند . افزایش وزن منجر به بالا رفتن بار قلب ،افزایش کلسترول و بالا رفتن فشار خون و کاهش HDL خواهد شد . هم چنین چاقی خطر بروز دیابت را نیز افزایش می دهد.

شبکه های اجتماعی

اینستاگرام
لینکداین
فیسبوک
آپارات
توییتر

آدرس مطب دکتر پریسا مولایی متخصص قلب