مشاوره قبل از عمل جراحی

این مورد را ارزیابی کنید
(3 رای‌ها)

در این مطلب به عملکرد و  رعابت نکات و ترفندهایی که برای بیماران قبل از عمل  ، با رعایت کردن آن هم از لحاظ جسمی و روحی دچار مشکلی نمی شوند. همچنین پس از عمل جراحی نیز نیاز به رفتارهایی میباشد که باید به بهترین نحو انجام شود که در بهبودی فرد تاثیرگذار خواهد بود. رفتارهای مراقبتی که در این مقاله مورد برررسی قرار میگیرد از لحاظ غذا و خوراک بیمار ، روش های پانسمانی ، برخوردهای رفتاری با بیمار میباشد.


1.بررسی های قلبی قبل ازعمل جراحی


بررسی های قلبی  پیش از عمل برای هر فرد مخصوص به خود اوست ولی مراحل آن در افراد مختلف نقطه مشترکی هست و تقریبا یکی است جز موارد خاص. در افرادی که برای چک آپ مسائل قلبی به پزشک مراجعه میکند ، گرفتن شرح حال مناسب و معاینه ی قلبی دقیق و نوار قلب و در صورت نیاز اکوکاردیوگرافی باید انجام شود تا پزشک از به روز ترین چک آپ فرد مراجعه کننده مطلع شود و در صورتیکه علائم خاصی دال بر مشکل قلبی داشته باشد و تقریبا نوار قلب سالم و بدون تغییرات خاصی باشد ، بررسی های  بیشتر با تست ورزش انجام شود تا از حال و احوال بیمار اطلاع کامل پیدا کند.  درمواردی که نوار قلب یکسری تغییرات خاص دارد و یا بیمار قادر به تست ورزش نیست ، پزشک از روش های دیگر مثل ( اسکن قلبی و یا سی تی آنژیوگرافی ) برای بررسی عروق بیماراستفاده میکند. در مواردی که بیماران  برای مشاوره ی قلبی قبل عمل جراحی مراجعه میکند ،  پزشک با توجه به سن بیمار و بیماری هایی که داشته و دارد و با توجه به داروهایی که بیمار در حال مصرف آن ها هست  و نوع جراحی و پروسیجری که انجام میشود، تصمیم گیری میشود و حتی در برخی موارد ریسک عمل بیماربا توجه به سنگین بودن جراحی و یا داشتن ریسک فاکتورها و بیماری های همراه ، آنقدر بالا هست که طی بررسی اولیه نیازبه آنژیوگرافی قبل از عمل جراحی و تعیین دقیق شدت گرفتگی عروق و انجام اقدامات متناسب با آن میشود. برای افرادی که بالای چهل سال هستند ، مخصوصا در مواردی که نوع عمل جراحی سنگین و طولانی مدت است ،  بررسی قلبی قبل از عمل جراحی  ضروری است  و باید صورت گیرد و در سایر موارد پزشک معالج اولیه با توجه به سوابق قبلی که بیمار داراست  و ریسک فاکتورهای وی تصمیم خواهد گرفت. در بعضی افراد که بیماری هایی مثل دیابت، مشکلات کلیوی و… دارند ریسک بیماری های قلبی را بسیار افزایش میدهند، حتی در جراحی های کوچک نیز ممکن است که نیاز به بررسی بیشتر قلبی شود ، بنابراین تصور اینکه مشاوره ی قلب قبل از عمل جراحی در همه ی موارد یک امرساده است و باید درعرض چند دقیقه اجازه ی عمل با ریسک پایین به جراح داده شود، تصوری اشتباه است به دلیل اینکه ممکن است ریسک های بسیار کم نیز باعث صدمه به فرد و حتی در برخی موارد به هوش نیامدن فرد بیمار بعد از عمل جراحی شود ، بنابراین جدای از توکل برخدای متعال به عوامل علمی و سخنان پزشک معالج نیز توجه بسیار بالای داشته باشید.


2.مراقبت های قبل از عمل جراحی


1. شب قبل از عمل جراحی حمام کنید و موهای زائدی که در محل عمل قرار دارند با ماشین اصلاح یا  به وصیله کرم موبر تمیز کنید.
2. کلیه داروهایی که در حال مصرف آن ها هستید را در هنگام بستری برای حفظ نکات ایمنی با خود به همراه داشته باشید.
3. در صورتی که هرگونه دارویی مصرف میکنید ، پزشک جراح ، پزشک بیهوشی و پرستار را از مصرف آن مطلع سازید.
4. قبل از عمل جراحی ، پزشک جراح و پزشک بیهوشی را در جریان مصرف  داروهای خود بزارید و برای ادامه یا قطع مصرف دارو از پزشک دستور بگیرید.
5. شب قبل از عمل پس از خوردن شامی سبک دیگر هیچ چیزی نخورید حتی آب

بیماران زیر ٦ ماه : از ساعت ٥ صبح به بعد چیزی نخورند
 
بیماران ٦ ماه تا ٣ سال : از ساعت ٤ صبح به بعد چیزی نخورند

بیماران بالای ٣ سال: از ساعت ١٢ شب به بعد چیزی نخورند

6. کلیه زیورآلات ، ساعت و دندان مصنوعی  باید خارج شوند و نباید هیچ یک از آن ها را به همراه داشت.

7. دفترچه بیمه ، کپی آن و کلیه مدارک پزشکی که جهت تشخیص بیماری شما میباشند مثل : آزمایشات و کلیه مشاوره های پزشکی ، سونوگرافی ، ام آر آی ،سی تی اسکن و... را به همراه داشته باشید.

8. حتما یک نفر  را به عنوان همراه داشته باشید .

9. حتما جهت بستری و انجام آزمایشات و آمادگی  شب قبل از عمل به بخش مراجعه کنید .

10. در هنگام بستری همراه بودن یکی از بستگان درجه یک مثل: ( پدر جهت کودکان و همسر جهت خانم ها ) در جهت اخذ رضایت الزامی است.


3.مراقبت های بعد از عمل جراحی


بعد ازعمل جراحی ، بیمار مدتی در محلی که در کنار اتاق عمل به نام ریکاوری (Recovery room) میماند. بعد از بیهوشی عمل تا یک ساعت اول اهمیت زیادی دارد و در این مدت بیمار باید دقیقا تحت نظر باشد تا آثار داروهای بیهوشی کاملا از بین رفته و سیستم های مختلف بدن مخصوصا سیستم قلبی عروقی بتوانند کنترل مجدد بدن را در اختیار بگیرند و بدن بتواند به حالت نرمال خود بازگردد. در این مدت بیمارتوسط پرستاران خبره تحت نظر میباشد و بعد از اینکه بیمار هوشیاری خود را بطور کامل بدست آورد به بخش منتقل میشود .


گیجی بعد از عمل

بیمار بعد از عمل زمانی که به بخش منتقل می شود ممکن است تا مدتی حالت گیجی داشته باشد. این وضعیت ممکن است به علت کم خونی ناشی از خونریزی در عمل یا به علت داروهای بی هوشی باشد. حالت گیجی بیمار به تدریج بهبود میابد.

خوردن و آشامیدن بعد از عمل جراحی

اگر بیمار با بیهوشی عمومی برای جراحی بیهوشی شده باشد ، تا چند ساعت بعد از بیهوشی نباید چیزی برای خوردن به او داده شود . بعد از چند ساعت میتوان با کسب اجازه از پرستار ابتدا چند قاشق آب به بیمار داد و اگر تحمل کرد و دچار ناراحتی نشد و پرستار پاسخ مثبت داد میتوان بتدریج به او مایعات بیشتری داد.

بعد از شروع  رژیم غذایی بیمار در صورت مبتلا نبودن به بیماریهای خاص (قلبی ، تنفسی ، دیابت و ...) میتوان از کلیه مواد غذایی بهره برد و به بیمار داد. برای بهبود بیمار باید بافت جدید ساخته شود که این نیاز به انرژی فراوان دارد و غذا باید سرشار از گلوکز ، چربی ، پروتئین ، املاح و ویتامین ها باشد.

دراز کشیدن بعد از عمل جراحی

بیمار اگر با بی حسی منطقه ای عمل شده باشد ، پشت تخت بیمار را نباید  تا ۲۴ ساعت بالا آورد و سر بیمار در این مدت باید کاملا پایین باشد وگرنه دچار سردرد شدیدی می شود که ممکن است تا چند روز ادامه یابد و بیمار را آزار دهد.

درد بعد از عمل جراحی

بیمار تا چند روز اول بعد از عمل احساس در دارد. شدت این در به تحمل بیمار و سن بیمار و البته از همه مهم تر به نوع جراحی بستگی دارد. در بیمارستان برای کاهش در به بیمار مسکن های قوی داده می شود ، مسکن هایی که معمولا مخدر هستند. مصرف این مسکن تزریقی نباید زیاد باشد چون موجب مسمومیت میشود. معمولا بیمار ها این انتظار را دارند که فقط با مصرف دارو درد خود را کاملا کاهش دهند بیمار نباید انتظار داشته باشد  که با مصرف دارو درد وی کاملا برطرف شود. این ممکن است کمی از درد باقی بماند. افراط در مصرف دارو های ضد درد مخدر (مسکن)  برای حذف کامل درد خطرناک بوده و توصیه نمیشود. بعد از مرخص شدن بیمار از بیمارستان امکان دارد که  پزشک معالج برای بیمار مسکن های خوراکی تجویز کند.

خطر عفونت بعد از عمل جراحی

در عمل های جراحی احتمال عفونت در محل عمل وجود دارد. بعد از عمل جراحی تا چند روز اول ، به بیمار آنتی بیوتیک تزریقی داده میشود تا از احتمال عفونت بعد از عمل جراحی کمی کاهش داده شود. این امکان نیز وجود دارد که پزشک معالج داروهای آنتی بیوتیک خوراکی برای بیمار تجویز کند تا وی بعد از مرخص شدن از بیمارستان تا مدتی از آنها در منزل استفاده کند.

درن

پزشک جراح در حین عمل جراحی ممکن است برای اینکه خونریزی مختصر داخل بدن بیمار را که ممکن است تا چند ساعت بعد از عمل جراحی طول بکشد از بدن بیمار خارج کند از لوله های پلاستیکی در درون زخم بیمار استفاده کند. باقی ماندن خون در درون بافت ها خطر عفونت بعد از جراحی را بیشتر میکند پس بنابراین باید این خون ریزی ها از بدن به وسیله این لوله های پلاستیکی خارج شود. لوله ها در بیرون از بدن به کیسه های پلاستیکی متصل میشوند تا خون در آنها جمع آوری شود. به این لوله ها که در محل جراحی گذاشته می شود( درن Drain )میگویند. این لوله ها بعد از چند روز از زخم خارج میشوند.

پانسمان

به طور معمول پانسمان زخم ناشی از جراحی تا چند روز بعد از عمل جراحی نیز تعویض نمیشود.
پس از چند روز این پانسمان توسط پرستار تعویض  میشود. تعویض پانسمان زخم جراحی باید بعد از مرخص شدن بیمار از بیمارستان و در منزل توسط پرستاری مجرب انجام شود. دفعات تعویض پانسمان و نحوه آن  توسط پزشک معالج تعیین میشود.

راه رفتن ، حرکت کردن بعد از عمل جراحی

روز بعد از عمل جراحی به بیمار آموزش اینکه چطور در تخت یا روی صندلی بنشیند و چطور توسط عصای زیر بغل یا واکر راه برود داده میشود یا چطور اندامها و مفاصلش را حرکت دهد تا از خشکی آنها جلوگیری کند. در اولین فرصت بیمار باید حرکات کلیه مفاصل  و همه اندام های خود  بخصوص اندام عمل شده و مفصل نزدیک به محل عمل را شروع کند. در برخی موارد این حرکات چند ساعت بعد از عمل جراحی شروع میشود. این حرکات در ابتدا بصورت ( پاسیو Passive ) انجام میشوند ، یعنی کس دیگری مفصل بیمار را خم و راست میکند. بعد از مدتی به بیمار آموزش داده میشود که خودش مفاصل مورد نظر را حرکت دهد.

مشکل دیگر ضعیف شدن تدریجی عضلات اندام عمل شده است. پس برای حفظ تعادل قدرت اندام عمل شده طبق یک برنامه منظم بیمار حرکات نرمشی خاصی را انجام میدهد تا قدرت عضلات اندام عمل شده را در حد متعادلی حفظ کند.

چند روز پس از هر عمل جراحی ، بیمار با توجه به دستور دکتر از بیمارستان مرخص شده و به منزل میرود. در این مدت بیمار باید به نکات مهمی از جمله  داروهایی که پزشک تجویز کرده، مراقبت از زخم، مراقبت از دستگاه تنفس، مراقبت از وضعیت روحی بیمار و نرمش هایی که بیمار باید انجام دهد توجه کند.
 
التیام زخم جراحی به موارد زیر بستگی دارد:

الف) تغذیه مناسب:  انرژی مورد نیاز بدن را گلوکز و چربی  تامین می کند . در پاسخ ایمنی ، رگ سازی و ترمیم زخم پروتئین مؤثر است . نقش ویتامین A در تولید سلولو نقش ویتامین  Bکمپلکس نقش مهمی در قدرت کششی زخم و همچنین در پاسخ های ایمنی ایفا می کند که بسیار برای بدن نیز مهم هستند . ویتامین C برای ساخت کلاژن ، پاسخ های ایمنی و حفظ تمامیت مویرگی ، حفظ قدرت کششی زخم مؤثر است . برای کاهش صدمات بافتی  ویتامین E بسیار موثر و مفید است . مس برای کلاژن سازی و فعالیت گلوبولهای سفید لازم است . نقش مهم آهن در ساخت کلاژن و انتقال اکسیژن و ساخت هموگلوبین است. تقسیم سلولی را روی افزایش می دهد و روند اپی تلیوم سازی را افزایش می دهد . از مصرف کمپوت ها و آب میوه های  بازاری خود داری نمایید و در عوض تا میتوانید از میوه و آب میوه های طبیعی استفاده نمایید به دلیل اینکه آب میوه های بازاری بسیار برای بدن مضرر و آب میوه های طبیعی دارای تمامی ویتامین های میوه هستند.


ب) اکسیژن رسانی : ترمیم زخم به مقدار اکسیژن رسانی کافی نیاز دارد و بعضی عوامل روند درمان را به تعویق می اندازد . عواملی که در اکسیژن رسانی باید به آن ها توجه نمود عبارتند از :

۱- تبادل نامناسب گازی ناشی از بیماری های زمینه ای مانند بیماری های قلبی و تنفسی ، آسم.
۲- کم شدن اکسیژن رسانی ناشی از کم خونی و مصرف سیگار و آلودگی هوا و...
۳- فشار خون پایین محیطی به دلیل بی کفایتی سیستم قلبی و عروقی و دهیدراتاسیون (کم آبی بدن ) و یا سایر اختلالات زمینه ای.
۴- مشکلات عروقی محیطی که از بیماریهای عروقی و دیابت  سر چشمه میگیرند و از رسیدن اکسیژن کافی به زخم جلوگیری می کند .

ج) هیدراسیون ( آب رسانی ) : یکی دیگر از عوامل مهمی که در روند ترمیم زخم مهم است آب بدن هست . پوست و بافتها نیازمند به آب رسانی و هیدراسیون داخلی هستند که کمبود آب از طریق کم کردن سرعت متابولیسم بدن پروسه ترمیم زخم را با مشکل مواجه می سازد و با توجه به اینکه پوست خشک مستعد ایجاد زخم مجدد می باشد باید این موارد را رعایت کرد .

د) سیستم ایمنی بدن : اگر وضعیت ایمنی بدن به هر دلیلی از جمله استفاده از داروهای خاص مانند: کورتیکواستروئیدها و یا بیماری های خاص مانند دیابت ، ایدز و یا شیمی درمانی و.... ( نکته: داروهای شیمی درمانی فقط برای بیماران سرطانی استفاده نمی شود حتی برای برخی ازبیماری ها مانند روماتیسم مفصلی مورد استفاده قرار می گیرد) داشته باشد زخم به راحتی التیام نمی یابد .

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

Image
رسیدن به وزن نرمال:بر اساس مطالعات افراد دارای چربی اضافه(بخصوص در ناحیه شکم) بیش از دیگران به بیماری قلبی دچار می‌شوند . افزایش وزن منجر به بالا رفتن بار قلب ،افزایش کلسترول و بالا رفتن فشار خون و کاهش HDL خواهد شد . هم چنین چاقی خطر بروز دیابت را نیز افزایش می دهد.

شبکه های اجتماعی

اینستاگرام
لینکداین
فیسبوک
آپارات
توییتر

آدرس مطب دکتر پریسا مولایی متخصص قلب